با جراحی لاغری به روش لاپاراسکوپی چاقی را درمان کنید

تناسب اندام یکی از دغدغه های امروزی بیشتر افراد است. در این میان افرادی که به دلایل مختلفی دچار چاقی مفرط هستند و با تغییر سبک زندگیشان نیز نمی توانند به تناسب اندام دلخواهشان برسند تصمیم به انجام عمل جراحی لاغری می گیرند. یکی از روش های جدید انجام بسیاری از عمل های جراحی استفاده از روش لاپاراسکوپی است. لاپاراسکوپی یکی از روش های جدیدی است که می توان بوسیله آن بدون ایجاد برش بزرگ، انواع عمل های لاغری را انجام دهند. در ادامه به چگونگی انجام عمل لاغری به روش لاپاراسکوپی و مزایا و معایب این روش می پردازیم.

جراحی لاپاراسکوپی

عمل های جراحی لاغری به روش لاپاراسکوپی چگونه انجام می شود؟

عمل های جراحی لاغری شامل بای پس معده، بای پس روده، اسلیو معده و غیره را می توان به روش لاپاراسکوپی انجام داد. برای انجام این روش پزشک ۵ تا ۶ برش کوچک روی شکم فرد ایجاد می کند و دوربین ها و ابزرا های جراحی را از طریق این چند برش وارد شکم فرد می کند. جراح به وسیله دوربین هایی که به ابزار جراحی وصل هستند عمل لازم را انجام می دهند. لاپاراسکوپی روشی جدی است که بوسیله  آن بسیاری از عمل ها را با ایجاد کمترین برش ها انجام می دهند. در جراحی لاغری به روش لاپاراسکوپی نیز به همین صورت ایزار وارد شکم شده و معده را کوچک می کند. د رججراحی لاغری به روش لاپاراسکوپی بیشتر از بای پس معده استفاده می کنند.

جراحی لاغری بای پس معده

در جراحی لاغری بای پس معده پزشک قسمتی از معده و روده را منگنه می کند تا معده کوچکتر شودو در این حالت روده کوچک را از پایین تر از دوازدهه به معده متصل می کنند و به همین دلیل که غذا از قسمت دوازدهه عبور نمی کند جذب کالری در این افراد کمتر می شود. بنابراین در عمل بای پس معده در کنار اینکه معده کوچکتر شده و فرد غذای کمتری می خورد همچنین در این افراد کالری کمتری نیز دریافت می کنند.  به ایتن موضوع که میزان جذب کالری و مواد مغذی در افراد را کم می کنند سندروم نفوذپذیری یا جذب می گویند. به همین دلیل نیز افرادی که این عمل را انجام می دهند باید بعد از عمل بای پس معده مواد مغذی ضروری برای بدن را به صورت قرص و دارو جذب کنند.

جراحی لاغری

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

لاپاراسکوپی یکی از جدیدترین متدهای جراحی در دنیا است و تقریبا بیشتر مشکلات داخل شکمی و لگنی را چنانچه نیاز به عمل باشد می توان به روش لاپاراسکوپی عمل کرد. لاپاراسکوپی امروز در بیشتر جراحی های لاغری نیز استفاده می شود چرا که این نوع جراحی نیاز به برش های بزرگی ندارد و کمتر از عمل جراحی باز دردناک است. ولی در مقابل عمل لاپارتومی یا همان جراحی باز نیاز به ایجاد برش عمیق و بزرگ روی شکم دارد. عمل لاپاراسکوپی دارای مزایای بسیاری است که در زیر برخی از آن ها را نام برده ایم:

  • زخم و اسکار کوچکتر
  • زمان بستری شدن کوتاه تر
  • احساس درد کمتر بعد از عمل
  • وارد شدن آسیب کمتر به اندام های شکمی
  • هزینه کمتر عمل
  • درصد موفقیت بیشتر در عمل لاغری
  • دوره نقاهت کوتاه تر
  • بهبودی سریع زخم ها
  • باز گشت سریع تر به فعالیت های رزومره
  • ایجاد فتق کمتر؛ در بیشتر جراحی های باز بیماران دچار فتق می شوند.

در چه مواقعی جراحی باز انجام می گیرد؟

جراحی باز همان شکل قدیمی جراحی ها است که یک برش بزرگ روی شکم ایجاد می کنند و پزشک مستقیما و با چشم غیر مسلح عمل را انجام می دهد. یکی از مواردی که پزشک تصمیم میگیرد که جراحی باز را باری عمل انتخاب کند به دلیل مدت زمان عمل لاپاراسکوپی است. برخی بیماران مانند بیماران قلبی و بیماران دارای آپنه شدید نباید زمان زیادی را تحت بیهوشی قرار بگیرند و به همین دلیل پزشک بنابر صلاح بیمار عمل جراحی باز را برای جراحی او انتخاب می کند. یکیدیگر از مشکلاتی که ممکن است جراحی لاپاراسکوپی ایجاد کند لخته شدن خون است. اگر جراحی لاپاراسکوپی توسط پزشک مجربی انجام نگیرد خطر لخته شدن خون و ایجاد عفونت وجود دارد. روش لاپاراسکوپی را همچنین برای برخی دیگر از بیماران ممکن است مناسب نباشد و در نهایت اینکه بیمار با چه روشی عمل شود بستگی به صلاحدید پزشک دارد.

لاپاراسکوپی در چه مواقعی استفاده می شود؟

امروزه تقریبا برای تمامی بیماری های اندام های داخل شکمی و لگن می توان از روش لاپاراسکوپی استفاده کرد. از روش لاپاراسکوپی فقط به عنوان روشی برای جراحی استفاده نمی گردد بلکه از این روش به عنوان یک روش تشخیصی نیز استفاده می شود. از لاپاراسکوپی می توان در تشخیص بیماری های زنان و دیگر بیماری ها مانند تشخیص آسیب های ناشی از آندومتریوز، سرطان اندام های داخل شکمی، حاملگی خارج از رحم ، کیست ها تخمدان و غیره استفاده کرد. این روش از سال ۱۹۰۰ است که استفاده می شود و از آن سال تا به امروز پیشرفت های بسیار زیادی کرده است. در گذشته از لاپاراسکوپ فقط جهت مشاهده اعضای داخلی بدن استفاده می شد اما امروزه با استفاده از این وسایل می توان عمل های مختلف را نیز انجام داد.

لاپاراسکوپی تشخیصی

جمع بندی

جراحی لاپاراسکوپی یکی از روش های جدید جراحی است که برای جراحی انواع بیماری ها استفاده می گردد. از این روش همچنین برای جراحی های لاغری نیز می توان استفاده کرد. جراحی های لاغری از جمله اسلیو معده، بای پس معده، بالون و غیره را می توان با استفاده از این وسیله انجام داد. چراحی لاپاراسکوپی را نمی توانبریا همه بیماران به کار برد و پزشک با صلاحدید خودش عمل مناسب را انتخاب می کند. از مزایای مهم عمل جراحی لاغری بوسیله لاپاراسکوپ می توان به ایجاد زخم های کوچکتر و درد کمتر بعد از انجام جراحی اشاره کرد. در این جراحی بدلیل ایجاد برش کوچکتر بهبودی سریعتر اتفاق می افتد و فرد مدت زمان کوتاه تری را در بیمارستان بستری می ماند. لاپاراسکوپی را در گذشته به عنوان وسیله ای جهت تشخیص بیماری ها فقط استفاده می شد اما امروزه از این دستگاه هم برای تشخیص بیماری ها و هم به جهت انجام انواع جراحی ها استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست