با جراحی لاغری بیماری قلبی را بهبود ببخشید

یکی از رایج ترین و در عین حال بدترین بیماری هایی که مرتبط با بیماری چاقی هستند، بیماری های قلبی و عروقی است. با جراحی لاغری و کاهش وزن  به میزان قابل توجهی بیماری های قلبی و عروقی را در افراد کاهش می یابد. در واقع با عواملی مثل رژیم غذایی سالم و ورزش مرتب و نیز جراحی لاغری می توان وزن خود را کاهش داد. مهمترین بخش برای کاهش یافتن وزن جراحی توسط یک جراح متخصص و با تجربه است. هر چقدر که یک بیمار وزن خود را کاهش دهد، به همان میزان فشار بیهوده بر روی قلب کاهش می یابد. بعد از عمل جراحی لاغری با گذشتن مدت زمانی فشار خون و کلسترول خون بسیار کاهش می یابد. در این مقاله شما را با تاثیر چاقی بر روی بیماری قلبی و انواع آن آشنا می کنیم.

چاقی و ارتباط با بیماری قلبیچاقی و انواع بیماری قلبی

شما وقتی که چاق می شوید خود به خود دچار بیماری های قلبی و عروقی مختلفی می شوید. این بیماری ها بر عملکرد شما تاثیر منفی گذاشته و باعث رجوع کردن شما به بیمارستان می شود. بیماری های قلبی و عروقی شامل مواردی مثل تهوع و استفراغ، فشارخون بالا، تپش قلب سریع، درد قفسه سینه، حمله قلبی و غیره هستند. برای پیشگیری از این نوع موارد که باعث مشکلات زیادی و حتی مرگ می شود، باید وزن خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. یکی از مواردی که می توان وزن خود را کاهش داد، استفاده از جراحی لاغری است.

نارسایی قلبی و ارتباط با بیماری چاقی

در بیماری های قلبی ما دو نوع نارسایی به اسامی سیستولیک قلب و دیاستولیک قلب داریم. در نارسایی تحت عنوان سیستولیک قلبی، قلب انسان به صورت کاملا عادی خون را پمپاژ نمی کند. در این حالت خون که به صورت معمول با هر انقباض شدن قلب از آن خارج می شود، بسیار کند عمل می کند. در واقع در این حالت عمل پمپاژ خون توسط قلب بسیار کاهش یافته و سرعت آن پایین است. اما در نارسایی دوم به اسم دیاستولیک عمل پمپاژ کردن خون از قلب بسیار نرمال انجام می شود. اما به دلیل اینکه قلب در این حالت عضله های قلب بسیار سفت شده است، این عضو مهم نمی تواند به خوبی خون را پمپاژ کند. هر دو این دو نارسایی قلبی که در افراد به وجود می آید، دلیل اصلی آن بیماری چاقی است. انجمن قلب و عروق آمریکا در سال ۲۰۱۳ میلادی بیماری چاقی را نقطه آغازین نارسایی قلبی است.

نارسایی قلبیتاثیر فشار خون بالا در بیماری چاقی

فشار خون بالا یکی از انواع بیماری های قلبی و عروق است که بسیاری از افراد در ایران و سراسر جهان به آن مبتلا هستند. افرادی که دچار چاقی مفرط بوده و اضافه وزن پیدا می کنند به میزان قابل توجهی فشار خون آن ها بالا می رود. به صورت رایج این نوع افراد نسبت به سایر افراد عادی فشار خون بالاتری دارند. بر اساس آخرین آمارهای جهانی سی درصد ابتلا به فشار خون در افراد، بر اثر بیماری چاقی رخ می دهد. افرادی که دچار فشار خون هستند باید در روز مواردی مثل میوه ها، لبنیات کم چرب و سبزی ها را بسیار مصرف کنند. سبزی ها دارای پتاسیم زیاد بوده که این پتاسیم نقش زیادی در کاهش فشار خون دارند. همچنین انواع لبنیات کلسیم دار مثل پنیر، شیر، کره و غیره در کاهش یافتن فشار خون بسیار موثر هستند. به غیر از چاقی که مهمترین دلیل افزایش فشار خون است مواردی مثل سیگار کشیدن، دیابت شیرین، انواع نوشیدنی های الکلی، کلسترول بالا فشار خون را افزایش می دهد.

سکته قلبی و بیماری چاقی

سکته قلبی یکی از انواع بیماری های قلبی است که یکی از دلایل اصلی آن چاقی بیش از حد است. چاقی مفرط و داشتن اضافه وزن زیاد باعث افزایش یافتن چربی خون در رگ های خونی می شود. این چربی های اضافی باعث بسته شدن رگ های انتقال دهنده خون به قلب می شوند. این نرسیدن خون به قلب یک فرد باعث سکته قلبی می شوند. از مهمترین چربی هایی که باید نگران آن ها بود چربی های اطراف اندام قلب است. این نوع چربی ها که در اطراف اندام های داخلی جمع می شوند تحت عنوان اندام احشایی شناخته می شوند. این نوع چربی ها باعث افزایش کلسترول خون شده و این مورد همراه با فشار خون بالا باعث سکته قلبی می شود. در کل افرادی که مواردی مثل داشتن سابقه سکته قلبی، سابقه خانوادگی حملات قلبی، مصرف الکل دارند خطر سکته قلبی در آن ها بیشتر است.

چاقی و افزایش آریتمی قلبی

یکی از انواع بیماری های قلبی آریتمی قلب بوده که در واقع به نامنظم شدن قلب می گویند. بیماری چاقی بر روی آریتمی قلب نیز اثر گذاشته و افراد با چاقی زیاد و بیش از حد بیشتر در معرض آریتمی قلب قرار می گیرند. آریتمی قلب موضوع بسیار مهمی در سلامت یک فرد بوده و بسیاری از افراد به آن اهمیتی نمی دهند. آریتمی قلب که ناشی از چاقی و انباشته شدن چربی های اضافه است، باعث افزایش نارسایی قلبی و همینطور سکته قلبی می شود. پزشکان در آخرین تحقیات خود به این نتیجه رسیده اند که افرادی که چاقی خود را درمان کرده و لاغر شوند خطر ابتدا به آریتمی قلب را در خود کاهش می دهند. درمان چاقی با استفاده از جراحی لاغری باعث جلوگیری از به وجود آمدن این بیماری قلبی می شود.

جمع بندی

چاقی که خود یک بیماری است باعث بروز انواع بیماری های قلبی مثل نارسایی قلبی، آریتمی قلبی، سکته قلبی و غیره می شود. برای جلوگیری از این بیماری ها باید جراحی لاغری را انجام داده و از مشکلات چاقی به طور کامل راحت شوید. در بیماری های قلبی نارسایی قلب خود به دو نوع سیستولیک قلب و دیاستولیک قلب تقسیم می شوند. این بیماری به دلیل انباشته شدن چربی ها در اطراف قلب به وجود آمده و باعث مشکلات بسیاری می گردد. فشار خون بالا یکی دیگر از انواع بیماری های قلبی بوده و چاقی دلیل اصلی به وجود آمدن این بیماری است. یکی از انواع بیماری های قلبی به اسم آریتمی قلب بوده و باعث نامنظم شدن تپش قلب می گردد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست