بهترین روش برای جراحی لاغری کدام است؟

امروزه آمار چاقی در بین افراد در کشور ایران و سراسر جهان به میزان قابل توجهی بالا رفته است. برای مثال بیش از یک سوم بزرگسالان آمریکا از چاقی مفرط رنج می برند. چاقی بیش از حد باعث به وجود آمدن بسیاری از بیماری ها مثل بیماری های قلبی، دیابت، سکته مغزی و قلبی، سرطان سینه و دیگر بیماری ها می شود. همچنین بسیاری از افراد برای داشتن اندام مناسب و بسیار زیبا به انواع عمل های جراحی زیبایی دست می زنند. انواع جراحی های لاغری امروزی اسلیو معده، حلقه معده، بای پس معده و غیره هستند. افراد با توجه به نوع نیاز خود یکی از بهترین روش جراحی لاغری را برای خود در نظر می گیرند. در ادامه مقاله شما را با انواع جراحی لاغری مثل اسلیو معده، حلقه معده، و دیگر روش های جراحی لاغری آشنا می کنیم.

روش های جراحی لاغری

اسلیو معده

اسلیو معده یکی از انواع عمل های جراحی بوده که باعث بهبود یافتن چاقی یا درمان انواع بیماری مرتبط با چاقی صورت می گیرد. در واقع عمل اصلی جراحی اسلیو معده، باعث کاهش پیدا کردن حجم معده می شود. مرحله اول این نوع جراحی بررسی صلاحیت فرد داوطلب برای این نوع جراحی است. در مرحله بعد می تاون علاوه بر مشورت با دکتر، با کسانی که این عمل را انجام داده اند، نیز صحبت کرد. قبل از این عمل با مراجعه به یک متخصص تغذیه از یک رژیم جدید غذایی برای بعد و قبل از عمل جراحی استفاده کنید. در برخی موارد قبل از این عمل لازم است تا وزن خود را کاهش دهید. مزایایی که روش اسلیو معده دارد شامل مواردی مثل بهبود یافتن سریع، کاهش درد و کوتاه تر بودن دوره نقاهت و غیره را می توان نام برد. احتمال دارد پس از عمل جراحی، معده دچار درد شود که پزشک برای این منظور مسکن هایی را تجویز می کند.

حلقه معده

در این روش جراح با استفاده از لاپاراسکوپی یک حلقه را در قسمت بالای معده قرار می دهد. این روش یکی از انواع جراحی های لاغری بوده که یک جراحی بسیار ساده و سریع است. این روش جراحی برای افرادی که دارای توده چربی بین ۳۵ تا ۴۰ هستند، بسیار مناسب است. عدم کشیدن سیگار و تعهد دادن به ورزش کردن منظم از شرایط مهم آمادگی برای این نوع جراحی است. قبل از عمل جراحی بدن فرد برای سالم بودن جسم او، بررسی می شود. از مزیت های مثبت این نوع جراحی قابلیت برگشت پذیری بوده و یک عمل با قابلیت خارج سازی است. در مواقع لازم مثل بارداری به فرد این امکان را می دهد تا حلقه خود را تنظیم کند. از مزیت های مثبت دیگر این نوع جراحی هزینه پایین آن نسبت به دیگر جراحی ها است. در این روش معده هیچ تغییر دائمی از نظر ظاهر و شکل پیدا نمی کند و در این مورد نگرانی ندارید.

بای پس معده

این روش زمانی انجام می شود که رژیم غذایی فرد نتیجه نداده و فرد دچار وزن بسیار بالایی شده است. جراحی پای پس معده برای رفع کردن بیماری هایی مثل فشار خون بالا، دیابت نوع دوم، ریفلاکس معده به مری و غیره انجام می شود. افرادی هم که BMI بدن آن ها بیشتر از ۳۵ است، برای این جراحی مناسب هستند. قبل از این عمل آزمایش های مختلف و کنترلی روی شما انجام می شود. قبل از عمل جراحی خوردن برخی از داروهای خاص را متوقف کرده و رژیم غذایی خود را کنترل می کنید. باید بعد از عمل هم برنامه ریزی خوبی بکنید که مثلا یک نفر درکارهای خانه شما را کمک کند. در حین عمل جراحی بای پس معده از بیهوشی عمومی استفاده شده و در این حالت هوشیار نیستید. این جراحی ساعت ها طول کشیده و بعد از عمل در اتاقی به اسم ریکاوری تحت نظر پزشک قرار می گیرید. در کل برای این عمل به مدت سه تا پنج روز در بیمارستان بستری می شوید.

 پیکرتراشی یا لیپوماتیک

به تمام روش هایی که برای برداشتن  که باعث فرم دادن و کاهش یافتن چربی های بدن می شود، به آن ها پیکر تراشی می گویند. این نوع جراحی شامل مواردی مثل لیپوماتیک، لیپوساکشن، ابدومینوپلاستی و غیره است. به طور کلی این نوع جراحی برای افرادی که چاقی اضافی درپایین تنه هستند، استفاده می گردد. لیپوماتیک یکی از جراحی های لاغری بوده که بیشتر برای کاهش یافتن اندازه بدن استفاده می گردد. در این روش نیازی به بیهوش شدن فرد نبوده و حجم قابل توجهی از چربی ها در یک جلسه تخلیه می گردند. این نوع جراحی بیشتر کاربرد زیبایی دارند و یک روش غیر تهاجمی برای برداشتن بافت چربی بدن است. جراح متخصص با استفاده از لوله ای به اسم “کانولا” تمام سلول های چربی را خارج می کند. عمل لیپوماتیک از عمل لیپوساکشن دارای ایمنی بیشتری بوده و عفونت بسیار کمتری را ایجاد می کند. همچنین محافظت کردن از اندام هایی مثل رگ های خونی در این عمل به نسبت عمل لیپوساکشن بیشتر است.

 پیکرتراشی یا لیپوماتیک

عمل پلیکاسیون یا پلیسه معده

یکی از جدیدترین تکنیک های درمان چاقی عمل پلیکاسیون معده است که به اختصار تحت عنوان LGP شناخته می شود. در این روش با تا کردن معده و بعد از آن دوخته شدن آن به داخل حجم معده حداقل ۷۵ درصد کوچکتر می شود. با این کار بیمار چاق مورد نظر ما غذای کمتری میل کرده و احساس سیری می کند. در این عمل بر خلاف عمل هایی مثل بای پس معده و حلقه گذاری معده، احتیاجی به هیچ شی اضافه ای برای دور زدن مسیر معده فرد بیمار نیست. با این نوع جراحی وزن اضافه شخص مورد نظر در سال اول جراحی، بین ۴۰ تا ۷۰ درصد از بین می رود. معمولا یک یا دو روز بعد از این عمل جراحی در بیمارستان بستری می شوید. مدت زمان این عمل بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به صورت معمول به طول انجامیده و در این مدت بیهوش هستید.

جمع بندی

آمار چاقی افزایش زیادی بین مردم ایران و سراسر جهان پیدا کرده است و باعث بسیاری مشکلات برای آن ها می شود. چاقی بیش از حد باعث بسیاری از بیماری ها مثل بیماری قلبی، دیابت نوع دوم، بیماری عروقی سکته های مغزی و دیگر موارد می شود. عمل اسلیو معده که یکی از انواع جراحی های لاغری است باعث کاهش شدید حجم معده می شود. روش “حلقه معده” یکی از روش های جراحی لاغری بوده و بسیار ساده و سریع انجام می شود. عمل پلیکاسیون معده یا پلیسه معده یکی از انواع جراحی لاغری بوده که به آن LGB نیز می گویند. در این روش حجم معده را با تا کردن آن به میزان قابل توجهی کوچک کرده و احساس سیری زیادی به فرد مورد نظر دست می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست