بهترین رژیم و برنامه غذایی بعد از جراحی لاغری کدام است

بعد از عمل جراحی لاغری باید یک رژیم غذایی بسیار مناسبی را در پیش بگیرید. رژیم غذایی مناسب به سرعت گرفتن بهبود و خوب شدن پس از جراحی لاغری می انجامد. همچنین رژیم غذایی مناسب موجب می شود که به حالت سابق و چاق خود بر نگردید. همچننی با رژیم غذایی مناسب بعد از عمل جراحی لاغری، از بیماری هایی مثل یبوست، قند خون و غیره جلوگیری می کند. این نوع رژیم غذایی معمولا توسط پزشک متخصص به بیمار داده شده و به صورت یک برنامه است. البته مشخص کردن این نوع برنامه ها توسط خود بیمار مورد نظر انجام شده و کاملا اختیاری است. مواردی مثل کم آبی بدن، ریزش مو، سندرم دامپینگ و حالت تهوع از مشکلات معمول رژیم غذایی است. در ادامه این مقاله شما را با رژیم غذایی در بیمارستان، رژیم غذایی در منزل، روش خوردن غذا پس از جراحی و دیگر موارد مرتبط آشنا می کنیم.

رژیم غذایی

رژیم غذایی بعد از عمل جراحی لاغری در بیمارستان

اشخاصی که یک عمل جراحی را انجام می دهند، معمولا پس از آن باید در بیمارستان بستری شوند. این بیماران در بیمارستان تحت نظر کادر درمانی و طبق نظر پزشک متخصص یک رژیم غذایی ویژه را باید رعایت کنند. عدم رعایت این نکات در بیمارستان باعث از دست رفتن وقت و هزینه های خود شخص و همینطور افراد دیگر می شود. معمولا بیمار مورد نظر انواع مایعات مثل آب سیب، آب انگور، سوپ، ژله های بسیار نرم و موارد دیگر را میل می کنند. معمولا پزشکان متخصص در وعده های غذایی زیادی مایعات را برای میل کردن بیماران توصیه می کنند. در این موارد معمولا اشخاصی از بستگان و آشنایان بیمار در بیمارستان به فرد مورد نظر کمک می کند. در واقع این اشخاص برای اینکه این دوره و نیز رژیم غذایی را به صورت مناسبی انجام دهند، از دیگر افراد کمک می گیرند. البته این نوع کمک ها در این نوع موارد بسیار ضروری بوده و معمولا اکثر افراد انجام می دهند.

رژیم غذایی مناسب در خانه پس از عمل جراحی لاغری

علاوه بر بیمارستان پزشک متخصص برای اینکه رژیم غذایی مناسبی را در پیش بگیرید، توصیه ها و دستوراتی را برای شما در نظر می گیرد. هر چقدر که شما این نوع دستورات را جدی بگیرید، احتمال موفقیت شما پس از عمل جراحی بالاتر می رود. مدت انجام رژیم غذایی بیشتر به نظر پزشک شما بستگی دارد ولی معمولا حداکثر تا شش هفته باید این دستورات را رعایت کنید. معمولا باید از غذاهای بسیار کوچک و نرم مثل انواع غذاهای پوره ای مثل پوره سیب زمینی، گوشت بوقلمون چرخ شده و موارد دیگر استفاده گردد. معمولا غذاهای بسیار سفت و جامد تا هفته چهارم توسط پزیک متخصص استفاده نمی گردند. با نظر پزشک باید بعد از یک روز گذشتن از عمل جراحی لاغری از پروتئین های مرغوب و بسیار با کیفیت استفاده گردد. پس از جراحی لاغری غذاهای پرچرب و پر شکر باید بسیار محدود شود و حداقل تا سه ماه بعد از جراحی از غذاهای با فیبر بالا مثل سبزیجات و میوه ها استفاده نکنید.

روش خوردن غذا پس از عمل جراحی لاغری

بعد از عمل جراحی لاغری باید به این نکته دقت کنید که نحوه غذا خوردن شما در ماه های اول باید فرق کند.  باید هنگام خوردن یک غذا به صورت خیلی آهسته و آرام این عمل را انجام دهید. غذا را به طور کامل جویده و تا زمانی که به طور کامل نرم نشود، آن غذا را یکدفعه ای قورت ندهید. غذاهایی که درست جویده نمی شوند، ورودی معده جدید بیمار به روده باریک را مسدود می کنند. شما باید حداقل سی دقیقه را برای یک وعده غذایی وقت بگذارید و از خوردن با عجله غذا خودداری کنید. اگر حالت تهوع داشته یا در زیر قفسه سینه خود کوچکترین دردی حس کردید، این درد از خوردن با عجله غذا است. به محض اینکه حس سیر بودن به شما دست داد باید از خوردن هر گونه غذایی پرهیز کنید. وعده های غذایی خود را از سه وعده غذایی به شش وعده غذایی تبدیل کرده تا غذاهای با حجم کمتری استفاده کنید. غذاهایی مثل پاستا، برنج و گوشت را تا جایی که می توان کوچک کرده و سپس به مقدار زیاد بجوید.

خوردن غذا پس از جراحی لاغری

خوردن آب پس از جراحی لاغری

به این نکته دقت کنید که تمام مایعات باید بدون کالری مصرف شوند. باید به صورت روزانه حداقل هشت لیوان آب یا دیگر مایعات را مصرف کنید. حداقل به مدت سی دقیقه هنگام غذا خوردن و همچنین پس از خوردن غذا نباید هیچ مایعی بنوشید. زیرا خوردن مایعات باعث پر شدن معده بیمار شده و مانع خوردن کافی انواع غذاها را می شوند. از سر کشدن به صورت ناگهانی مایعات خودداری کرده و به صورت جرعه جرعه آن ها را مصرف کنید. برای اینکه به صورت جرعه جرعه مایع مورد نظر خود را بنوشید، از یک نی استفاده کنید. برای استفاده کردن از نِی باید حتما قبل از ان با پزشک متخصص خود مشورت لازم را انجام دهید. این مشورت را حتما انجام دهید، زیرا به احتمال زیاد نِی هوا را به داخل معده شما هدایت می کند. باید خوردن مایعات به این روش عادت کنید، تا مراقبت های لازم به درستی انجام شود.

جمع بندی

بعد از عمل جراحی باید یک رژیم غذایی مناسب را اختیار کنید تا به حالت سابق و چاق خود بر نگردید. در بیمارستان شما تحت نظر پزشک و همینطور کادر درمانی، یک رژیم غذایی مناسب را اتخاذ می کنید. پزشک متخصص همچنین دستورالعمل هایی را برای شما در منزل خود در نظر گرفته و باید این دستورات را جدی بگیرید. شما باید مدت زمان برنامه رژیم غذایی خود را از پزشک متخصص سوال کنید که این مدت زمان به صورت رایج حداکثر شش هفته طول می کشد. شما باید از غذاهای بسیار نرم و نیز کوچک مثل پوره سیب زمینی، گوشت چرخ شده استفاده کنید و به خوردن این نوع غذاها عادت کنید. به صورت روزانه باید حداقل ۸ لیوان آب مصرف کرده و از نوشیدن مایعات کالری دار خودداری کنید. برای اینکه از نِی برای خوردن مایعات استفاده کنید، باید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست