بی خطر ترین روش جراحی لاغری کدام است؟

طبق آمار جهانی مهمترین مسئله ای که سلامت افراد جامعه را تهدید می کند چاقی است، همین موضوع می تواند در ترغیب کردن افراد چاق به سمت جراحی لاغری تاثیر گذار باشد. از مشکلات و بیماری هایی که چاقی می تواند برای هر شخصی به وجود بیاورد می توان به فشارخون، دیابت، انواع سکته ها، افسردگی، عدم وجود اعتماد بنفس، سرطان ها وانواع استخوان دردها اشاره کرد. گاها دیده شده که چاقی در تولید مثل و باروری افراد نیز بی تاثیر نبوده، پس توصیه می شود که در گام نخست برای کنترل وتثبیت وزن خود از راه هایی مثل رژیم درمانی و ورزش کردن استفاده کنید تا بتوانید بین وزن و قد خود به یک تناسب درست برسید. در گام بعدی بهتر است از مواد غذایی در برنامه خود استفاده کنید، که کالری آن به مراتب کمتر از مواد غذایی پر کالری مانند تنقلات، شیرینجات، فست فودها و غذاهای بی ارزش است.

دربسیاری از موارد دیده شده که فرد مبتلا به چاقی با هیچ یک از راه های کاهش وزن نتوانسته وزن خود را کم و در حالت ثابت نگه دارد، پس بنابراین در این حالت پزشکان متخصص پیشنهاد می کنند که افراد چاق برای رفع مشکلات خود از عمل های لاغری استفاده کنند تا بتوانند به وزن مورد نظر خود دست پیدا کنند.

چاقی

زمانی که اسم جراحی لاغری به گوش افراد چاق می رسد شاید برای آن ها این موضوع بسیار ترس بر انگیز باشد ولی بهتر است این موضوع را خاطر نشان کنیم که، جراحی های لاغری بی خطر بوده و توسط تیم پزشکی متخصص به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود، مزیت بزرگ این جراحی این است که تنها با ایجاد چند برش ریز می توان دستگاه های لاپاراسکوپ و سایر موارد را وارد بدن بیمار کرد و عمل را شروع کرد.

افراد چاق اگر قصد انجام جراحی های لاغری را دارند بهتراست، قبل ازانجام این کار اطلاعات جامع و کاملی را از عمل های لاغری به دست بیاورد تا در انتخاب نوع عمل خود دچار تردید نشود، پس بهتر است برای این کار از تیم های مشاوره پزشکان، مشاوره دریافت کنند تا بتوانند با انتخاب درست به بهترین نتیجه دست پیدا کنند.

 

انواع جراحی های لاغری بی خطر

امروزه متاسفانه با رشد درصد چاقی در بین افراد جامعه و نداشتن برنامه غذایی مناسب چاقی در کشور ما به یک مسئله مهم و آزار دهنده تبدیل شده است، پزشکان و متخصصان تغذیه درصدد کاهش درصد چاقی در بین تمامی رده های سنی هستند، که در این میان در برخی موارد جراحی های لاغری بی خطر می تواند به افراد چاق کمک کند، پس بهتر است قبل از تصمیم به جراحی درباره انواع آن، مزایای مهم آن، عوارض پس ازعمل و رژیم غذایی بعد از جراحی به اطلاعات مفیدی دست پیدا کنیم.

انواع جراحی های لاغری بی خطر در ایران به چند دسته تقسیم می شود:

۱-   بای پس معده

یکی از بی خطرترین جراحی های لاغری، بای پس معده است که به این صورت انجام می گیرد ابتدا پزشک در این عمل معده را به دو بخش کوچک و بزرگ تقسیم می کند، سپس آن را برش می زند که بخش کوچک معده وظیفه نگهداری غذای وارد شده به معده را دارد و بخش بزرگتر معده به وظایف قبلی خود ادامه می دهد. در نهایت بخشی از روده باریک را می برد و قسمت دیگر روده که باقی مانده را به کوچکترین بخش معده می دوزد تا مراحل جذب و هضم غذا به درستی انجام شود. بیشترین میزان کاهش وزن به بای پس معده تعلق می گیرد، زیرا در مدت زمان ۲ سال بیمار قادر است ۸۰ درصد از وزن خود را کم کند.

 

بای پس معده

۲-   عمل اسلیو معده

اسلیو معده در زمره یکی از ایمن ترین جراحی های لاغری است، که در این جراحی حجم زیادی از معده برداشته می شود و بخش باقی مانده بخیه زده می شود تا به شکل یک آستین کشیده شده درآید. در این نوع جراحی آن بخش از معده که وظیفه یادآوری گرسنگی را به فرد دارد برداشته می شود تا فرد دچار گرسنگی نشود و میزان کمتری غذا مصرف کند. میزان کاهش وزن در این نوع جراحی حدود ۷۰ درصد در بازه زمانی ۲ سال است.

 

اسلیو معده

۳-   بالون معده

اگر به دنبال روشی هستید که تحت هیچ عنوان خطری برای شما ایجاد نکند می توانید روش بالون معده را انتخاب کنید، زیرا با این روش شما تحت هیچ شرایطی در معرض عمل قرار نمی گیرد و تنها با بی هوش شدن و انتقال بالون بادکنکی خالی به معده شما این روش صورت می گیرد. فقط تنها موضوعی که لازم است بدانید این است که این بادکنک پس از رسیدن به معده شما شروع به پر شدن می کند و حجم معده شما را کاهش می دهد. طبق گفته های پزشکان بالون معده توانایی این را دارد تا وزن بیمار را در طول ۶ ماه ۱۰ درصد کاهش دهد.

بالون معده

۴- حلقه معده

حلقه معده

در گروه جراحی های لاپاراسکوپی می توان به حلقه معده نیز اشاره کرد، در این جراحی با قرار گرفتن یک حلقه کوچک بالای معده، حجم معده کاهش پیدا می کند که در این روش با ایجاد یک برش کوچک و انتقال حلقه و ابزار مورد نظر این عمل انجام می پذیرد. این روش می تواند در مدت زمان ۲ سال وزن بیمار را تا حدود ۵۰ درصد کم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست