جراحی بای پس معده در چه صورتی توصیه می شود؟

بای پس معده برای افرادی که تمایل دارند غذا کمتری بخورند و کالری کمتری را جذب کنند، بای پس معده توصیه می شود. در این عمل قسمت هایی از دستگاه گوارش جراحی می شود که سبب کوچک شدن معده و کوتاه کردن روده باریک می گردد. در گام اول پزشک جراح معده را به دو بخش برش می زند که قسمت کوچکتر مسئولیت نگهداری ۵ تا ۱۰ درصد غذای خورده شده را دارد. سپس قسمت بزرگتر معده به هیچ وجه اجازه ورود غذا را ندارد ولی می تواند به بقیه وظایف خود عمل کند، روده باریک در این جراحی نقش بسیار تاثیرگذاری را ایفا می کند که پزشک جراح با کاهش طول روده باریک آن را به بخش کوچک معده که غذا در آن نگهداری می شود می دوزد، تا در صورت ورود غذا به بخش کوچک معده غذا برای انجام دادن عمل هضم مستقیما به روده منتقل شود.

این عمل می تواند برای دو گروه از افراد توصیه شود، افرادی که ضریب چربی آن ها به بالای ۴۵ رسیده است و کسانی که با رژیم درمانی های متنوع و زیاد نتوانسته اند بعد از زمان طولانی وزن خود را کاهش دهند، و به وزن ایده آل خود دست پیدا کنند. پزشکان  با توجه به شاخص توده بدنی با در نظر گرفتن فشار خون و دیابت نوع ۲ صلاحیت عمل بای پس یک بیمار را صادر می کنند.

عکس قبل و بعد عمل جراحی بای پس معده

مزایای عمل بای پس معده شامل چه مواردی است؟

  • پزشکان جراح بر این باورند که این عمل برای بیماران می تواند روشی بدون بازگشت باشد و وزن آن ها را ثابت نگه دارد.
  • محدوده سنی آن بین ۱۷ تا ۷۰ سالگی است.
  • این عمل به روش لاپاروسکوپی انجام می شود و از مزایای مهم این روش عدم برش جراحی است.
  • پس از انجام این عمل به علت کاهش وزن فرد، هورمون های او به درستی تنظیم می شوند و فرد در زندگی روزمره خود با مشکلات زیادی مواجه نخواهد شد.

قبل از عمل بای پس معده به این نکات توجه کنید

  • دو سال اول درمان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، چرا که در این مدت اختلال جذب در گوارش فرد صورت می گیرد، پس توصیه می شود که در این مدت از قرص های مولتی ویتامین، آهن و کلسیم استفاده شود.

مصرف ویتامین پس ازعمل بای پس معده

  • بعد از تثبیت وزن و لاغر شدن نیاز به کشیدن پوست در بیماران احساس می شود، بنابراین اگر نسبت به ظاهر خود دچار حساسیت شده اند حتما جهت کشیدن پوست خود اقدام کنند.
  • پزشکان توصیه می کنند که در این دوره زمانی نباید بارداری صورت بگیرد پس بهتر است اگر خانم ها قصد بارداری دارند این تصمیم را به تعویق بیاندازند.
  • در سال اول جراحی انتظار می رود که ماهی بین ۴٫۵ تا ۹ کیلوگرم وزن کاهش پیدا کند. این روند با گذشت زمان کمترخواهد شد، بنابراین با رعایت رژیم خودو ورزش کردن این امکان به شما داده می شود که وزن بیشتری را ازدست بدهید و به ایده آل های خود نزدیکتر شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست