جراحی بای پس معده و جراحی اسلیو معده چه تفاوتی با هم دارند؟

اگر از چاقی مفرط رنج می برید و برای لاغری و تناسب اندام دست به هرکاری زده اید ولی نتیجه ایی نگرفتید،  جراحی لاغری بهترین پیشنهاد برای شماست. در ادامه مطلب برایتان درباره عمل اسلیو معده و  بای پس معده که یکی رایج ترین عمل های جراحی برای لاغری است، را برایتان مقایسه می کنیم.

جراحی لاغری

در جراحی اسلیو معده چه اتفاقی می افتد؟

در این جراحی، قسمتی از معده کاملا بریده می شود؛ و معده باریک شده و شبیه یک موز می شود. معده بعد عمل تا ۸۵% کوچک تر شده، و شما با کمی غذا خوردن احساس سیری می کنید. همین مورد باعث می شود بعد جراحی کاهش وزن چشمگیری داشته باشید. هنگام جراحی، جراح بخش زیادی از معده که وظیفه ترشح هورمون گرسنگی را بر عهده دارد را از معده جدا کرده، و همین مورد باعث کاهش وزن بهتر شما می شود.

تصویر معده بعد از عمل جراحی اسلیو معده

در جراحی بای پس معده چه اتفاقی می افتد؟

اول جراح، معده را به دو قسمت کیسه (معمولا دریافتی آن حدود ۲۸ گرم غذا است) و روده کوچک تقسیم کرده و از طریق سوراخی کیسه را به روده کوچک متصل می کند. در این شرایط، غذایی که فرد می خورد از کیسه به روده کوچک رفته و بدن کالری کمتری جذب می کند.

تصویر معده در جراحی بای پس معده

مزایا و معایب جراحی بای پس معده و اسلیو

در دو جراحی اسلیو معده و جراحی بای پس معده فرد به طور یکسان وزن کم می کند، اما بنا به دلایلی که در ادامه مطلب گفته می شود جراحی اسلیو بهتر از جراحی بای پس معده است. معمولا زمانی که بیمار زیر دست جراح بوده کمتر از یک ساعت است، ولی جراحی بای پس معده و بی هوشی پس از آن بیشتر از دو ساعت طول می کشد. همچنین مدت زمان بستری در بیمارستان و زمان بهبودی کامل برای بیمارانی که عمل اسلیو انجام دادند نسبت به بیمارانی که جراحی بای پس معده داشتند، کمتر است.

در جراحی اسلیو قسمت چپ معده بریده شده، یعنی همان جایی که هورمون گرلین (Ghrelin) تولید و ترشح می شود. کار هورمون گرلین رساندن علامت گرسنگی به مغز بوده و به همین دلیل احساس گرسنگی شما پس از جراحی اسلیو کمتر است. این ویژگی یکی از مهم ترین ویژگی های جراحی اسلیو معده نسبت به بقیه جراحی های لاغری است. جراحی اسلیو سبک تر از بای پس معده بوده و شما نیز می توانید بعد از دوره دو هفته ایی نقاهت تمرین های ورزشی خود را شروع کنید. در صورتی که پس از جراحی بای پس معده بیمار باید سه روز در بیمارستان بستری و سه هفته در منزل استراحت کند. همچنین باید تا سه ماه منتظر بهبودی کامل بماند.

خب در این شرایط فرد کمتر احساس گرسنگی می کند و مدت زمان زیادی سیر خواهد ماند که با این شرایط با سرعت کمتری وزن کم می کند. سرعت کم در کاهش وزن مزایای خیلی زیادی در سلامتی دارد که یک از آنها شل نشدن و ترک نخوردن به هنگام لاغری است. همچنین اگر شما نمی خواهید دیگران بفهمند که شما جراحی لاغری انجام داده اید، جراحی اسلیو این مزایت را برای شما به ارمغان می آورد.

یکی دیگر از موارد مفید جراحی اسلیو تجربه نکردن سندرم دامپینگ است. این سندرم باعث می شود تخلیه غذا به خصوص کربوهیدارت ها از روده کوچک، در زمان خیلی کوتاهی نسبت به غذایی که میل کردید، تخلیه شود. از علائم دیگر سندرم دامپینگ حالت تهوع، استفراغ، دل درد، اسهال، سرخ شدن، سرگیجه و افزایش ضربان قلب هستند. این علائم ۱۰ تا ۳۰ دقیقه (کمتر یا بیشتر) بعد خوردن غذا ظاهر می شوند.

در جراحی اسلیو اندام گوارشی دست نمی خورد و فقط معده کمی کوچک می شود و بدن به همان رویه قبل غذا را هضم و جذب می کند. ولی در جراحی بای پس معده قسمتی از روده دور زده می شود و مسیرگوارشی تغییر داده می شود. در چنین شرایطی فرد باید به صورت ماهانه ویتامین و املاح معدنی تزریق کند تا دچار اختلال تغذیه نشود.

بیمار بعد از جراحی اسلیو به هر دلیل می تواند دیگر جراحی های لاغری را انجام دهد. البته لازم به ذکر است که حتما قبل از عمل جراحی دیگر باید آندسکوپی انجام دهد، تا وضعیت بدنی آن برسی شود. نکته دیگر جراحی اسلیو معده هزینه آن بوده که نسبت به جراحی بای پس معده کمتر است.

مواردی دیگر از معایب جراحی بای پس معده عبارتند از: حالت تهوع، کم آبی بدن، سوء هاضمه، هیپوگلیسمی (افت قند خون)، اختلالات تغذیه ای (مانند آرتروز و کم خونی)، سنگ کیسه صفرا به دلیل کاهش وزن سریع عفونت، زخم ها، خونریزی انسداد رگ ها به علت ایجاد لخته های خونی هستند. البته لازم به ذکر است بیشتر معایب جراحی بای پس معده در گذر زمان قابل حل بوده و کم کم ناپدید می شوند.

سخن آخر

در پایان می گوییم، اگر مجبور به جراحی بای پس معده نیستید بهتر است، جراحی اسلیو را انتخاب کنید. ولی افرادی که مجبور به این جراحی شدند باید از خود بیشتر مراقبت کنند. مطالبی در رابطه با مراقبت های بعد از عمل بای پس معده در همین سایت نوشتیم که برای اطلاع از آن ها می توانید آن ها را در سایت جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست