لیست خوراکی های ممنوع بعد از جراحی های لاغری

اگر میخواهید جراحی لاغری کنید حتما در مورد مراقبت های قبل و بعد از عمل کنجکاو شده اید. پزشکان قبل از انجام عمل به بیماران انواع توصیه ها را می کنند که بیمار باید آن ها را قبل و بعد از عمل انجام دهد. یکی از مهمترین توصیه های پزشکان داشتن یک رژیم غذایی خاص است که بیمار باید بعد از عمل آن را دنبال کند. این توصیه ها به اینکه عمل به روش باز یا لاپاراسکوپی انجام گیرد و اینکه نوع عمل لاغری که انجام می شود چیست، مرتبط است. در ادامه این مطلب قصد داریم با انواع غذاهایی که بیمار نباید بعد از عمل مصرف کند آشنا می شویم.

غذاهای ممنوعه

مصرف چه غذاهایی برای بیماران بعد از انجام جراحی لاغری ممنوع است؟

بعد از عمل جراحی با توجه به اینکه بعضی از غذاها ممکن است دیر هضم بوده و یا اینکه دارای چرب های اشباع باشند، ممکن است معده و دستگاه گوارش بیمار را ناراحت کنند. به همین دلیل پزشک به بیمار توصیه می کند که برخی از غذاها را مصرف نکند و یا در رژیم غذایی به اندازه خیلی کم استفاده کند. در زیر به ۱۰ نوع ماده غذایی که مصرف آن ها بعد از عمل لاغری کاملا ممنوع است اشاره می کنیم.

آجیل

هضم آجیل برای معده بسیار دشوار است، بنابراین در افرادی که معده آن ها تحت جراحی قرار گرفته است، قطعا این هضم دشوارتر نیز خواهد بود. اگر عادت دارید که لقمه های نان و پنیر خود را حتما با انواع آجیل بخورید بهتر است بعد از عمل لاغری به جای آجیل از پنیرهای سفت و کم چرب استفاده کنید تا کمتر معده اذیت شود.

پاپ کورن

پاپ کورن نوعی موادغذایی است که به سرعت درون معده را پر کرده و به انسان احساس سیری می دهد.  این احساس سیری می تواند در افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند  باعث  ناراحتی معده گردد. چرا که این احساس سیری باعث می شود که فرد مواد مغذی دیگری نخورد و بدنش بسیار ضعیف گردد. علاوه بر پاپ کورن بیماران بعد از عمل باید از خوردن چیپس، پفک و تنقلات تا حدی امکان خودداری کند.

پرهیز از خوردن گوشت قرمز

گوشت های قرمز هر چند که جزو مواد پروتئینی هستند و یکی از مواد غذایی که بعد از جراحی، پزشک به بیمار توصیه می کند پروتئین است. با این حال بهتر است که بیمار پروتئین لازم را از مواد غذایی دیگر جذب کند چرا که گوشت قرمز دیر هضم بوده و ممکن است باعث ناراحتی معده شود. به همین دلیل بهتر است پروتئین را از منابع دیگر جذب کنند.

الکل

نوشیدنی های الکی به شدت برای سلامتی مضر هستند و پزشکان بعد از عمل جراحی های لاغری به بیماران توصیه می کنند که تا ۶ ماه الکل مصرف نکنند. از آنجا که ا ظرفیت معده بیمار بعد از عمل لاغری کم می شود الکل می تواند معده را سریع پر کند و باعث مستی شود.

نوشیدن الکل ممنوع

کرفس

کرفس دارای رشته های سخت فیبروز است و شما هنگامی که کرفس را گاز می زنید احتمالا متوجه رشته های سختی که در آن بوده شده اید. در صورتی که این رشته های سخت جویده نشود باعث ناراحتی معده می گردد. خورد کرفس بعد از غذا ممنوع است و در صورتی که مایل به خوردن کرفس بودید بهتر است آن را به تکه های کوچک خرد کرده تا بتوانید آن را راحت تر بجوید.

گوشت برشته شده

حتی اگر گوشت های مناسب و سینه مرغ بدون پوست را می خواهید استفاده کنید مطمئن شوید که حتما کامل پخته شوند. اگر گوشت را زیادی برشته کنید سفت خواهد شد و باعث می شود که برای معده دیر هضم شود. و به همین دلیل حتما برای پختن گوشت آن را خوب بپزید و اجازه هم ندهید که بیش از حد روی شعله بماند. می توانید گوشت ها را درون زودپز بپزید تا به خوبی پخته و ابدار شود.

خوردن کلم ممنوع

کلم حتی برای افرادی که معده نرمالی دارند غذایی باددار و نفاخ محسوب می شود. این باد می تواند معده را بزرگ کرده و موجب درد در معده شود. می توانید به جای کلم از کدو سبز یا کاهو استفاده کنید.

نان

نان نیز مانند پاپ کورن باعث پر شدن معده می گردد و موجب نفخ می شود. پر شدن کاذ معده و احساس سیری مانع از خوردن مواد مغذی می گردد. نان دارای کربوهیدرات بالا است و به همین دلیل نمی تواند کمکی به کاهش وزن بیمار کند.

میوه خشک

میوه های خشک دارای مقدار زیادی فیبر هستند و می توانند موجب معده درد و حالت تهوع در بیماران عمل شده شوند. همچنین میوه های خشک دارای قند فراوانی هستند که این مواد هیچ کمکی به کاهش وزن فرد نمی کنند.

میوه با پوست

فیبر موجود در پوست میوه ها نیز مانند میوه هیا خشک باعث ناراحتی معده می گردد. سیب و گلابی پوست کنده می تواند به عنوان یکی از بهترین میان وعده ها برای بعد از انجام عمل لاغری باشد. برای اینکه بتوانید سریعتر وزن کم کنید، می توانید سبزیجات بیشتری نسبت به میوه ها استفاده کنید.

در اخر باید بدانید که در صورتی که بخواهید عمل جراحی لاغری انجام دهید باید به مراقبت ها و توصیه هایی که پزشک به شما می کند به درستی عمل کنید و قبل و بعد از عمل نیز رژیم غذایی درست و مناسبی را دنبال کنید.

رژیم غذایی

جمع بندی

پزشکان به افرادی که قصد دارند تحت عمل جراحی لاغری قرار بگیرند توصیه می کنند که رژیم غذایی بخصوصی را قبل و بعد از عمل دنیال کنند. در این میان اهمیتن رژیم های غذایی بعد از عمل بسیار بیشتر است. بیماران بعد از عمل باید برخی از مواد غذایی را بیشتر مصرف کنند و برخی موادغذایی را به هیچ عنوان مصرف نکنند. دلیل منع مصرف این مواد به دلیل کوچک شدن حجم معده است و بیمار با وجود حجم کم معده باید بتواند مواد مغذی و مفید یرا که باعث آزار معده نمی شود استفاده کند. همچنین باید مصرف غذایی به صورتی باشد که فرد با سرعت بیشتری بعد از عمل جراحی لاغری وزن کم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست