مصرف پروتئین بعد از جراحی لاغری چه اهمیتی دارد؟

سالانه افراد زیادی در جامعه به فکر لاغری بوسیله جراحی های لاغری می افتند. اما انجام جراحی لاغری تازه ابتدای مسیر لاغری است. بعد از انجام جراحی های لاغری  مختلف به روش باز یا لاپاراسکوپی پزشکان برای بیماران خود رژیم های غذایی و ورزش های به خصوصی را تجویز می کنند. توصیه های زیادی برای بعد از عمل وجود دارد که پزشک قبل از انجام جراحی به بیمار می گوید. از مهمترین این توصیه مصرف پروتئین بعد از عمل جراحی است. مصرف پروتئین و اتجام ورزش های توصیه شده، کمک می کند که بیمار عضله سازی کند.

جراحی لاغری

اهمیت پروتئین برای بدن

پروتئین یکی از اجزای مهم ساختاری در بدن است که می توان گفت در تمام ارگانها بدن نقش بسزایی را عمل می کند. پروتئین ها در تمام سلو لهای بدن ما  و در تمام ارگان ها از جمله سلول ها، ماهیچه ها، مو، پوست و تمام اندام های بدنمان نقش دارد. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان تاکید بر دریافت روزانه پروتئین دارند. چنانچه فرد در روز به قدر کافی پروتئین دریافت نکند بدنش ضعیف شده و باید منتظر انواع بیماری ها باشد.

اهمیت پروتئین بعد از عمل لاغری

عمل های جراحی لاغری متنوع است اما در بیضشتر آن ها مراقبت ها شبیه به هم است. پزشکان در بیشتر عمل های جراحی توصیه هایی جهت میزان غذا و انواع غذاهایی که بیمار بعد از جراحی می تواند بخورد، به بیمار می کنند. و در میان این توصیه خورد پروتئین در بیشتر وعده ها به چشم می خورد. چرا که اگر شما مواد غذایی بخورید که کالری دار هستند و مواد مغذی ندارند ممکن است دجار سو جذب مواد مغذی مانند پروتئین شوید. به طور مثال اگر شما یک نوشابه، پفک و موارد مشابه دیگری را بخورید سیر خواهید شد و دیگر جایی برای خوردن مواد مغذی دیگر مثل پروتئین ها و ویتامین ها ندارید. یکی دیگر از دلایل توصیه به خوردن پروتئین علاوه بر حفظ سلامتی بالا بردن سطح انرژی است تا بتوانید دوره ریکاوری را به راحتی بگذرانید. همچنین مصرف پروتئین بعد از عمل لاغری باعث می شود که فرد عضله سازی کند و دیرتر دچار چاقی دوباره گردد.

چه مقدار پروتئین باید روزانه بعد از عمل مصرف کنیم؟

میزان لازم پروتئین در هر فرد با توجه به وزن و تناسب اندامش و میزان پروتئینی که بدنش نیاز دارد متفاوت است. و مصرف پروتئین به این صورت نیست که تمام افراد بعد از جراحی به طور یکسان پروتئین مصرف کنند. اما به طور حدودی میزان پروتئنی که هر فرد بعد عمل جراحی باید مصرف کند به طور تقریبی بین ۶۰ تا ۸۰ گرم پروتئنی است. البته همانطور که گفته شد این عدد ثابت نیست و ممکن است به برخی از افراد با توجه به شاخص و وضعیت بدنشان تا ۱۰۰ گرم پروتئین نیز توصیه گردد. از عوارض عمل جراحی که باعث می شود بیمار نیاز بیشتری به پروتئین پیدا کند ریزش مو است. ریزش مو به دلایل مختلفی بعد از عمل زیاد می شود. از آنجا که در ترکیب ساختاری مو پروتئین وجود دارد، مصرف پروتئین می تواند جلوی ریزش مو را بگیرد.

مهمترین منابع پروتئینی

زمانی که به بیمار توصیه می گردد که بعد از عمل پروتئین مصرف کند منظور این نیست که فرد در تمامی وعده های خود فقط گوشت بخورد. بیمار می تواند از منابع بسیاری برای مصرف پروتئین استفاده کند و غذاهای متنوعی با آن ها درست کند. ای منابع سرشار از پروتئین هستند و به طور معمول عاری از هر گونه چربی هستند. موارد زیر برخی از منابع پروتئینی هستند که بیمار می تواند از آن ها بعد از عمل جراحی استفاده کند.

 • انواع حبوبات مانند، لوبیا نخود فرنگی
 • پروتئین گیاهی مانند سویا
 • تخم مرغ
 • پنیر کم چرب
 • کره بادام زمینی
 • توفو
 • مرغ
 • انواع گوشت قرمز
 • انواع ماهی مانند سالمون، تن، تیلاپیا
 • گوشت بوقلمون

منابع پروتئینی

اهمیت مصرف پروتئین

پروتئین یکی از مواد پایه در تمامی رژیم های غذایی است. چه افراد سالم و چه افرادی عمل لاغری کردهاند روزانه باید مقداری پروتئین در رژیم غذاییشان وجود داشته باشد. اگر شما به دنبال لاغری و تناسب اندام هستید حتما دیده اید که در بیشتر رژیم های غذایی که متخصصان تجویز می کنند مصرف پروتئین از اهمیت بالایی برخوردار است. همان طور که قبلا هم اشاره کردیم پروتئین در ساختار بیشتر اندام های بدن نقشدارد و به همین دلیل است که مصرف آن بسیار اهمیت دارد. در زیر به برخی از مهمتریندلایل مصرف پروتئین به طور خلاصه اشاره می کنیم.

 • مصرف پروتئین باعث کاهش اشتها در فرد و عدم گرسنگی کاذب می شود.
 • پروتئین باعث عضله سازی و افزایش قدرت بدنی می گردد.
 • پروتئین در سلامت استخوان ها نقش مهمی دارد.
 • پروتئین باعث افزایش سوخت و ساز بدن و چربی سوزی می شود.
 • پروتئین به کاهش وزن کمک می کند و از بازگشت وزن و چربی های اضافی جاوگیری می کند.
 • پروتئین موجب کاهش فشار خون می شود.
 • پروتئین باعث الیتام آسیب های اندام و بافت های بدن می گردد.

بنابراین با توجه به خصوصیات گفته شده از پروتئین، می توان گفت که پروتئین از مواد لازم و حیاتی برای حفظ سلامتی است و بعد از عمل می تواند به بهبود و حفظ تناسب اندام فرد کمک شایانی می کند. همانطور که رد ویژگی های پروتئین گفته شد این ماده از بازگشت وزن اضافی فرد جلوگیری می کند و به همین دلیل نیز مصرف پروتئین بعد از جراحی لاغری بسیار اهمیت دارد.

جمع بندی

پروتئین یک ماده حیاتی در ساختار و ساختمان بدن است و در ساختار اغلب اندام ها و بافت ها ی بدن حضور دارد. پزشکان بعد از انجام جراحی لاغری به بیماران توصیه می کنند که جهت بهبود سریع، عضله سازی و چجلوگیری از بازگشت چربی های اضافه و چاق شدن مجدد به اندازه معینی پروتئین مصرف کنند. میزان پروتئین مصرفی هر فرد با فرد دیگر با توجه به توده بدنی او متفاوت است و پزشک بعد از جراحی میزان مناسب را برای هر بیمار تعیین می کند. برای مصرف پروتئین می توانیئ از منابع پروتئینی که عاری از چربی های اشباع هستند مانند تخم مرغ، گوشت قرمز، مرغ، ماهی، بوقلمون و پروتئین های گیاهی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست