چه رژیم غذایی بعد از عمل بای پس معده مناسب است؟

پزشکان جراح رژیم هفتگی پس از عمل را، بسیارپر اهمیت دانسته اند و برای هر هفته یک رژیم خاص و منحصر به فرد طراحی کرده اند، تا بیماران خود با آسودگی خاطر روزهای پس از عمل را سپری کنند. این عمل به دلیل حساسیت هایی که دارد می تواند اعمال خوردن، جذب و هضم را برای فرد بسیار سخت کند، به همین علت است ،که پس از عمل به دلیل تحریک پذیری بالا معده نوع غذایی که بیمار مصرف می کند، بسیار در فرایند گوارش او تاثیر گذار است، پس بهتر است قبل از عمل بای پس معده از پزشک متخصص خود، رژیم غذایی مختص خود را دریافت کنید تا بعد از عمل دچار مشکل نشوید.

رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بای پس

ویژگی های رژیم غذایی مناسب بعد از عمل بای پس معده

رژیم غذایی هفته اول

بیمار تا یک هفته بعد از عمل بای پس معده، رژیم غذایی سبکی دارد و باید از سوپ و غذاهای رقیق و آبکی استفاده کند. پزشکان خوردن شیر بدون چربی، ژله و چای بدون شکر را در برنامه غذایی بیماران خود قرار داده اند. هفته اول بعد از عمل، معده ظرفیت تحمل غذاهای پر حجم و چرب را ندارد، بنابراین بیماران باید در این هفته حتما میزان غذایی را که مصرف می کنند، را محاسبه کنند تا حجم غذایی که می خورند بیشتر از حد مجاز نشود.

رژیم غذایی هفته دوم

در این هفته با صلاح دید پزشک خود می توانید برخی از سوپ ها را که کمی غلیظ تر هستند را به برنامه غذایی خود اضافه کنید، مصرف پوینگ ها، چای، قهوه بدون کافئین در این هفته مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. ولی به این موضوع حتما توجه کنید که غذای چرب در این هفته نباید مصرف شود زیرا معده هنوز آمادگی پذیرش جذب غذاهای چرب را ندارد.

مصرف سوپ آبکی

رژیم غذایی هفته سوم

پزشک شما در این هفته مجوز مصرف غذاهای پوره ای، تخم مرغ آبپز له شده و سوپ های سفت تر را برای شما صادر خواهد کرد ولی به این نکته مهم توجه کنید که غذا را باید خوب بجوید تا راحتر وارد معده شود. غذاهای پوره ای بهتر است به صورت کاملا نرم و له شده باشند تا فرد به راحتی بتواند آن را وارد معده خود کند.

تخم مرغ آپز له شده از این نظر که دارای پروتئین است می تواند نیاز های غذایی فرد را برطرف کند، برخی از افراد، تخم مرغ آبپز را دوست ندارند و ترجیح می دهند که از تخم مرغ هایی که به صورت نیمرو است استفاده کنند، ولی بهتر است این موضوع را در نظر داشته باشند که تخم مرغ های نیمرو به دلیل داشتن روغن زیاد می تواند اعمال جذب و هضم معده را با مشکل روبه رو کند.

رژیم غذایی هفته چهارم

در این هفته می توانید کمی چربی را به غذای خود اضافه کنید، مصرف غذاهای نرم مانند: ماهی، سفیده تخم مرغ، کنسرو تن ماهی، سویا و پنیر بدون چربی می تواند به رژیم غذایی افراد اضافه شود.

رژیم غذایی هفته پنجم

غذاهای جامد دراین هفته می تواند در رژیم غذایی بیمار قرار بگیرد، اما میزان آن نباید زیاد باشد، اگر در این هفته حس کردید که با مصرف یک ماده غذایی خاص دچار مشکل می شوید از مصرف ان خودداری کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست