چگونه جراحی لاغری به درمان تیروئید کمک می کند؟

امروزه بسیار ی از افراد جامعه از معضل چاقی رنج می برند و بسیاری از آن ها تصمیم می گیرند که  عمل جراحی لاغری انجام دهند. چاقی در بیشتر مواقع نتیجه یک زندگی نامناسب باشد و گاهی منجر به ایجاد برخی بیماری ها می شود. ولی گاهی نیز چاقی خود عارضه برخی بیماری ها مانند تیروئید است. پزشکان به بسیاری از بیماران تیروئید پیشنهاد می کنند که به روش لاپاراسکوپی یا روش های دیگر عمل جراحی لاغری را انجام دهند. داشتن کم کاری تیروئید زندگی را برای همه مخصوصا افرادی که چاقی ارثی دارند بسیار سخت می کند. در این مقاله قصد در مورد تیروئید، اثرات آن بر بدن و تاثیری که عمل لاغری می تواند بر بهبود بیماری تیروئید بگذارد، صحبت کنیم.

کم کاری تیروئیدعملکرد تیروئید در بدن انسان

غده تیروئید یکی از غدد مهم در بدن انسان است که عملکرد بسیاری از اندام های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. این غده با هورمون هایی که ترشح می کند می تواند برخی از عملکردهای بدن را که برای بدن بسیار ضروری هستند تنظیم کند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • تنظیم ضربان قلب
 • تنظیم دمای بدن
 • بهبود سلامتی پوست و محافظت از آن
 • تنظیم متابولیسم یا سوخت و ساز بدن

اگر تیروئید به صورت طبیعی و نرمال عمل کند بدن شما در شرایط طبیعی خواهد بود. اما در صورتی که غده تیروئید به هر نحوی عملکردش دچار مشکل شود می تواند باعث تغییر در تنظیمات بدن گردد. مهمترین انواع بیماری های تیروئیدی پرکاری و کم کاری تیروئید هستند. در پرکاری تیروئید فرد دچار لاغری می شود و در کم کاری تیروئید بیمار دچار چاقی مفرط می شود. درزیر به برخی از علائم کم کاری تیروئید اشاره می کینم.

 • خستگی
 • خشکی و بدحالت شدن مو
 • ریزش مو
 • افسردگی
 • یبوست
 • کاهش ضربان قلب
 • خشکی پوست

عملکرد تیروئیدآیا مبتلایان به تیروئید می توانند عمل لاغری انجام دهند؟

بله، بسیاری از پزشکان به بیمارانی که از بیماری تیروئید رنج می برند توصیه می کنند تحت عمل جراحی لاغری قرار بگیرند. مطالعات تجربیات اخیر بیماران نشان داده است که بسیاری از بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید با انجام عمل جراحی لاغری بهبود پیدا کردند و مشکلات و عوارض بیماری به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده و یا به طور کامل از بین رفته اند.  یک مقاله رد همین خصوص در سال ۲۰۱۷ منتشر شد که نشان می دهد جراحی لاغری به همراه هورمون تراپی می تواند به حد بسیار زیادی در درمان تیروئید کمک کند و شاخص توده بدنی آن ها را نیز با موفقیت کنترل کرده است.

انواع عمل لاغری مناسب جهت درمان تیروئید

بسیاری از عمل های اغری مخصوصا عمل های که بر روی معده جهت لاغری انجام می شود می تواند در درمان کم کاری تیروئید کمک شایانی کنند. بای پس معده و روده، پلیسه معده، باندینگ یا حلقه گذاری معده، بالون و اسلیو معده برخی از عمل هایی هستند که برای درمان لاغری به همراه تیروئید انجام می شوند. در این میان عمل اسلیو معده بیشتر از ما بقی عمل ها انجام می شود. در یک مطالعه ۹۳ نفر که دچار بیماری کم کاری تیروئید بودند تحت عمل جراحی اسلیو معده قرار دادند. در این میان ۸۳ نفر از این افراد قبل از عمل هورمون تراپی خود را آغاز کرده بودند. یک سال بعد از عمل اسلیو از میان این ۸۳ نفر حدود ۷۵ درصد آن ها به دوز بسیار کمی از هورمون نیاز داشتند و ۱۵ درصد دیگر نیز بدون نیاز به هورمون درمانی مشکل کم کاری تیروئیدشان کنترل می شد. بنابراین عمل جراحی لاغری مخصوصا عمل اسلیو معده می تواند تاثیر بسزایی در درمان بیماری تیروئید و چاقی ناشی از این بیماری گردد.

انتظارات از بیماران تیروئیدی که قصد عمل لاغری دارند

بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند و از کم کاری تیروئید رنج می برند باید قبل از انجام عمل اقدام به درمان و کنترل بیماری خود کنند. جراحان لاغری ابتدا به بیماران را به خوبی تحت معاینه قرار می دهند و بعد از اطمینان از خطرناک نبودن جراحی برای سلامتی شما اقدام به انجام عمل لاغری می کند. بیمارانی که قصد انجام این عمل را دارند به دلیل درست ترشح نشدن هورمون ها از غده تیروئید ممکن است دچار تنش های خلقی و عاطفی گردند. بنابراین بیماران باید قبل از انجام عمل جراحی لاغری نسبت به این موارد کاملا آگاهی پیدا کنند و خود را برای انجام این عمل آماده کنند.

جراحی لاغریاگر شما به تیروئید مبتلا هستید و قصد انجام عمل لاغری دارید

کم کاری تیروئید می تواند با ایجاد عوارض مختلف زندگی افراد را سخت کند اما در این میان رنج بردن از چاقی مفرط به دلیل کم کاری تیروئید می تواند یکی از سخت ترین عوارضی باشد که برای فرد رخ می دهد. چرا که فرد درکنار تحمل عوارض بیماری باید عوراض و بیماری های ناشی از چاقی را نیز تحمل کند. افراد این چنینی باید به فکر هر دو مشکل باشند. این افراد باید کم کاری تیروئید خود را بوسیله هورمون تراپی و چاقی مفرطشان را بوسیله شیوه های گوناگون لاغری درمان کنند. برای اینکه بتوانید هر دوبیماری را کنترل کنید می توانید نزد یک منخصص و یا جراح خوب رفته و در کنار هورمون تراپی عمل جراحی لاغری را انجام دهید.

جمع بندی

غده تیروئید یکی از اعضای بدن انسان است که با ترشح هورمون های مختلفی باعث تنظیم برخی از عملکرد های بدن می گردد. بیماری هایی مانند کم کاری تیروئید و یا پرکاری تیروئید باعث تغییر در عملکرد تیروئید می گردند. در بیماری کم کاری تیروئید بیماران ممکن است دچار چاقی مفرط شوند. برای درمان چاقی مفرط ناشی از کم کاری تیروئید بسیاری از پزشکان پیشنهاد عمل جراحی لاغری را به بیمار می دهند.. در مطالعات اخیر ثابت دیده شده که اگر بیماران تیروئیدی در کنار هورمون تراپی عمل جراحی لاغری نیز انجام دهند تا حدود زیادی از عوارض بیماریشان کاسته می شود. همچنین در این مطالعه مشاهده شده است که  بعد از گذشت یک سال نیاز به هورمون تراپی در این بیماران بسیار کم شده است. چنانچه مایل به انجام عمل لاغری به جهت بهبود بیماری تیروئید هستید می توانید به یک جراح خوب مراجعه نموده و آمادگی های لازم قبل از عمل را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست