چگونه جراحی لاغری قدرت باروری را افزایش می دهد؟

جراحی لاغری یا همان جراحی باریاتریک روش های جدید و مدرنی هستند که به جهت کاهش وزن استفاده می شوند. تا کنون میلیون ها نفر در جهان تحت این جراحی قرار گرفته اند و این جراحی ها به افراد بسیاری کمک کرده تا بتوانند وزن اضافی خود را کم کنند. جراحی های باریاتریک را امروزه هم به صورت عمل جراحی باز و هم به صورت لاپاراسکوپی انجام می شود. در مطالعات مختلف نشان داده شده است که مردان چاق ممکن است قدرت باروری کمتری نسبت به افراد با تناسب اندام دارند. در این مقاله قصد داریم راجع به جراحی لاغری ، تاثیر آن بر میزان ترشح هورمون های جنسی و افزایش یا کاهش میزان باروری در زنان و مردان توضیح دهیم.

جراحی لاغری

افزایش سطح تستوسترون در مردان بعد از جراحی لاغری

جراحی لاغری در کنار عوراضی که ممکن است داشته باشد دارای مزایای بسیار زیادی است. همه ما میدانم چاقی به غیر از آنکه می تواند روی ظاهر و پوشش ما تاثیر بگذارد و اعتماد به نفس مارا از بین ببرد عوارض بسیار زیادی دارد. چاقی می تواند باعث بیماری های مختلف مانند دیابت، درد مفاصل، کاهش ناباروری و غیره شود. کاهش ناباروری در مردان به علت چاقی امروزه به یکی از مشکلات جدی در جامعه تبدیل شده است. در مطالعات اخیر که روی ۱۰۰۰ نفر انجام شده است مشخص گردیده که سطح هورمون تستوسترون و برخی هورمون ها دیگر بعد از جراحی لاغری افزایش پیدا کرده و سطح هورمون های زنانه در این مردان نیز بسیار کاهش پیدا کرده است. البته تا به حال ثابت نگردیده است که این افزایش هورمون تستوسترون تاثیری روی کیفیت اسپرم ها آن ها داشته است.

تاثیر جراحی لاغری بر باروری مردان

همه ما تقریبا در مورد کاهش باروری در زنان چاق شنیده ایم. این موضوع در مردان نیز صدق می کند. مردان بسیاری در جهان به دلیل چاقی برخی از هورمون هایشان کمتر ترشح می گردد و همین مسئله باعث کاهش کیفیت اسپرم ها و در نهایت کاهش قدرت باروری افراد می گردد. محققان فرانسوی ثابت کردهاند که مردان چاق در نقایسه با مردانی که وزن مناسبی دارند تعداد اسپرم های کمتر و یا فاقد اسپرم زنده هستند و با توجه به همین مطالعات می یتوان ثابت کرد که اضافه وزن تاثیر مستقیمی بر تولید اسپرم و قدرت باوری مردان دارد.

تاثیر جراحی لاغری بر باروری زنان

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم چاقی تاثیر مستقیمی بر لاوری در زنان نیز دارد. چاقی باعث می شود که سیکل قاعدگی خانم ها منظم نباشد و به این ترتیب این خانم ها دچار مشکل در تخمک گذاری می شوند. همچنین احتمال ابتلای خ به سندرم پلیکیستیک و کیست های تخمدان در خانم های چاق بیشتر است. جراحی لاغری به کاهش وزن کمک زیادی می کند. کاهش وزن سریع در خانم ها باعث می شود که سیکل قاعدگی زنان را منظم کند و سطح هورمون آندروژن را به سرعت کاهش می دهد. کاهش وزن همچنین باعث کاهش علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک و یا درمان آن ها به طور کامل می گردد و در نهایت می تواند باعث افزایش میزان باروری در زنان شود.  خانم ها تا سنین مشخصی قدرت باروری زیادی دارند و معمولا بعد از سن ۳۵ سالگی قدرت باروری آن ها بسیار کم می شود. به همین دلیل است که باید به سرعت جهت درمان چاقی در این افراد اقدام کرد.

ناباروری

تاثیر چاقی بر ناباروری

امروزه در تمامی مطالعات جهان ثابت شده است که بیماری های مختلف از جمله ناباروری درافراد با اضافه وزن بالا یا چاق بیشتر است. چاقی در خانم ها باعث ایجاد اختلالات در قاعدگی و تخمک گذاری شود. اختلالات مختلف مثل مبتلا شدن بانوان به سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مواردی است که می تواند باعث کاهش ۶ تا ۱۰ درصد قدرت باروری در سنین فرزندآوری می شود. مشکلات ناباروری یکی از مهمترین مشکلات بهداشت عمومی است که حدود ۱۵ درصد از زوجین را در سنین باروری درگیر می کند. همچنین بالا رفتن شاخص توده بدنی و اضافه وزن به طور چشمگیری باعث کاهش تعداد و کیفیت شکل و حرکت اسپرم ها می گردد. مردان چاق دارای تعداد بیشتری اسپرم با DNA آسیب دیده هستند. درحالی که همین افراد چنانچه تصمیم بگیرند که بوسیله جراحی لاغری یا روش های دیگر وزن مناسبی پیدا کنند ممکن است که بتوانند سلامت جنسی و قدرت باروری خود را بازگردانند.

درمان چاقی باعث افزایش قدرت باروری

کاهش وزن در افراد مبتلا به چاقی و چاقی مفرط می تواند در قدرت باروری افراد بسیار اثرگذار باشد. بر اساس آخرین نتایج مطالعات انجام شده درمان چاقی تا حدود بسیار زیادی باعث درمان ناباروری هم در مردان و هم در زنان می گردد. چاقی علاوه بر اینکه باعث افزایش عوارض در بارداری می گردد همچنین چاقی در کودکان نیز باعث کاهش قدرت باروری آنها در آینده شده و همچنین میزان اثربخشی درمان های باروری در این افراد به شدت کاهش پیدا می کند.  در مطالعات اخیر ثابت شده است که کاهش وزن و تصحیح و مدیریت سبک زندگی می تواند در باروری زنان و مردان مبتلا به چاقی اثر بگذارد. بنابراین می توان برای افرادی که مبتلا به چاقی مفرط هستند در کنار داشتن یسک سبک زندگی صحیح و استفاده از رژیم های غذایی و ورزش می توان از جراحی لاغری برای کاهش وزن سریع نیز استفاده کرد.

چاقی

جمع بندی

چاقی یکی از معضلاتی است که امروزه بیشتر افراد جامعه با آن درگیر هستند. چاقی و اضافه وزن بیش از حد باعث عوارض مختلفی می شود. یکی از عوارض چاقی افزایش ناباروری در مردان وزنان است. این کاهش باروری می تواند به دلیل چاقی و یا عوراض و بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت باشد. چاقی د رمردان باعث کاهش تعداد و کیفیت اسپرم ها در مردان می گردد و در خانم ها باعث به هم ریختن چرخه قاعدگی آن ها و ایجاد بیماری هایی همچون سندرم پلی کیستیک تخمدان شود. جراحی لاغری باعث افزایش تستوسترون و کاهش هورمون های زنانه در آقایان گردد. در حال حاضر و با مطالعات انجام شده نمی توان قطع به یقین گفت که جراحی لاغری باعث افزایش قدرت باروری می گردد. ولی در مقابل با مطالعات انجام شده می توان نتیجه گرفت که کاهش وزن باعث افزایش قدرت باروری و از بین رفتن عوارض چاقی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست