دسته‌بندی نشده

سلنیوم

سلنیوم (Se) یک عنصر کمیاب ضروری از نظر تغذیه ای است و به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد. اثر بیولوژیکی آن از طریق لتصال به سلنوپروتئین‌ها اعمال می‌شود که نقش مهمی در تولید مثل، متابولیسم هورمون تیروئید، سنتز DNA و محافظت در برابر استرس اکسیداتیو و التهاب دارند. شواهد فراوانی وجود دارد که وضعیت کم Se را با ایجاد چندین بیماری مزمن، از جمله بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت مرتبط می کند.

برخی از مطالعات نشان داده اند که Se ممکن است هیپرتروفی و چربی زایی سلول های چربی را مهار کند

سلنیوم یک ماده معدنی است که وظایف مهم بسیاری در بدن شما دارد، یکی از آنها ساخت هورمون های تیروئیدی است که به تنظیم متابولیسم شما کمک می کند. بنابراین، اغلب به عنوان یک ماده مفید برای کاهش وزن در نظر گرفته می شود

تیروئید شما حاوی سطوح بالایی از سلنیوم است که برای ساخت و متابولیسم هورمون های تیروئید استفاده می شود. این هورمون ها بسیاری از عملکردهای متابولیک را در بدن شما تنظیم می کنند، از جمله اینکه چقدر کالری می سوزانید

کمبود سلنیوم با خطر بیشتر بیماری تیروئید مرتبط است. مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل های سلنیوم عملکرد تیروئید را در افراد مبتلا به بیماری خفیف کم کاری تیروئید و بیماری خود ایمنی تیروئید بهبود می بخشد.

مکمل ها همچنین ممکن است برای افرادی که عملکرد تیروئید طبیعی دارند مفید باشد.

در یک مطالعه کوچک 12 هفته ای بر روی 37 بزرگسال مبتلا به اضافه وزن، آنهایی که روزانه 240 میکروگرم مکمل سلنیوم همراه با رژیم غذایی با کالری محدود مصرف کردند، نسبت به گروهی که فقط محدودیت کالری را امتحان کردند، وزن بیشتری از دست دادند.

حتی در یک مطالعه نشان داده شد که سلنیوم به محافظت در برابر چاقی کمک می کند – و مصرف بیشتر آن منجر به کاهش توده چربی و افزایش توده عضلانی، همراه با کاهش قابل توجه “هورمون های گرسنگی” پس از سه ماه استفاده در بزرگسالان دارای اضافه وزن می شود.

کسانی که مکمل روزانه مصرف می کردند چربی بیشتری از دست دادند و سطح لپتین پایین تری داشتند که هورمونی است که به تنظیم ذخیره چربی کمک می کند.

مقدار توصیه شده رژیم غذایی (RDA) – که میانگین مقدار روزانه یک ماده مغذی است که نیاز روزانه اکثر افراد را برآورده می کند – برای سلنیوم 55 میکروگرم در روز است. در آمریکای شمالی، اکثر مردم بیشتر از این را در رژیم غذایی خود دریافت می کنند

غذاهای حاوی سلنیوم

سلنیوم یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در خاک و آب وجود دارد. پس به گیاهان و سپس در سراسر سیستم غذایی منتقل می شود. به این ترتیب، در طیف گسترده ای از غذاهای کامل موجود است.

آجیل برزیلی منبع استثنایی این ماده مغذی است. خوردن فقط دو عدد در روز می تواند سطح سلنیوم خون را بیشتر از مصرف مکمل سلنیوم افزایش دهد

 از سوی دیگر، غذاهای فوق فرآوری شده – آنهایی که بسته بندی شده، آماده مصرف هستند و فهرست مواد تشکیل دهنده طولانی دارند – سلنیوم کمتری دارند.

در مطالعه ای که روی بیش از 3200 نفر انجام شد، افرادی که سلنیوم کمتری از رژیم غذایی خود مصرف کردند، شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری داشتند. محققان همچنین خاطرنشان کردند که هر 0.45 میکروگرم بر پوند در روز (1 میکروگرم بر کیلوگرم در روز) سلنیوم رژیم غذایی با کاهش 3 تا 6 درصدی چربی بدن مطابقت دارد.

از آنجایی که سلنیوم در بسیاری از غذاها یافت می شود، می توان رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی را برنامه ریزی کرد. این ممکن است مزایای کاهش وزن مشابه مصرف مکمل را برای شما به ارمغان آورد.

طبق تحقیقات قدیمی تر و جدیدتر، مصرف مکمل های سلنیوم در دوزهای منظم، معمولاً حدود 100 تا 200 میکروگرم در روز، بی خطر در نظر گرفته می شود.

سلنیوم معدنی فواید بسیاری برای سلامتی دارد و برای عملکرد سالم تیروئید ضروری است. از جمله، تیروئید شما به تنظیم وزن شما کمک می کند.

مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل سلنیوم یا دریافت بیشتر مواد معدنی از رژیم غذایی ممکن است باعث کاهش چربی شود. با این حال، مصرف بیش از حد آن می تواند عوارض جانبی مانند ریزش مو، شکنندگی ناخن ها یا بوی سیر در نفس شما داشته باشد. اگر می خواهید مصرف سلنیوم خود را برای کاهش وزن افزایش دهید، سعی کنید غذاهای حاوی سلنیوم مانند آجیل برزیلی و ماهی تن زردپر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اگر مکملی را انتخاب می کنید، به مکملی که بیش از 200 میکروگرم سلنیوم ارائه نمی کند، پایبند باشید.

مقدار توصیه شده روزانه (DV) برای سلنیوم 55 میکروگرم برای بزرگسالان است. اما طبق گفته موسسه ملی بهداشت، افراد 14 سال به بالا می توانند تا 400 میکروگرم سلنیوم مصرف کنند.

بسیاری از مکمل های سلنیوم در قرص های 200 میکروگرمی یک بار در روز مصرف می شوند که بیش از مقدار توصیه شده است، اما بسته به نوع سلنیوم مورد استفاده، بدن شما حتی ممکن است 200 میکروگرم کامل را نیز جذب نکند. بدن بیش از 90 درصد از مکمل سلنیوم حاوی سلنومتیونین را جذب می کند، اما تنها 50 درصد از سلنیوم را از سلنیت جذب می کند.

سلنیوم، این ماده مغذی شگفت انگیز برای سلامتی شما حیاتی است.

7 مزیت سلنیوم برای سلامتی که همگی توسط علم پشتیبانی می شوند شامل:

  1. به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند
  2. ممکن است خطر ابتلا به برخی سرطان ها را کاهش دهد
  3. ممکن است از بیماری های قلبی محافظت کند
  4. به جلوگیری از زوال ذهنی کمک می کند
  5. برای سلامت تیروئید مهم است
  6. سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند
  7. ممکن است به کاهش علائم آسم کمک کند