دسته‌بندی نشده

مصرف الکل

الکل یک ماده روانگردان با خواص وابستگی است که قرن ها در بسیاری از فرهنگ ها به طور گسترده استفاده می شود. مصرف مضر مشروبات الکلی باعث بار بیماری و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی می شود.

اتیل الکل یا اتانول یک ماده مسموم کننده است که در آبجو، شراب و مشروبات الکلی یافت می شود. الکل از تخمیر مخمر، قندها و نشاسته تولید می شود.

الکل بر هر عضوی از بدن تأثیر می گذارد و یک تضعیف کننده سیستم عصبی مرکزی است که به سرعت از معده و روده کوچک به جریان خون جذب می شود. الکل توسط آنزیم ها در کبد متابولیزه می شود. با این حال، کبد فقط می تواند مقدار کمی الکل را در یک زمان متابولیزه کند و الکل اضافی را در سراسر بدن به گردش درآورد. شدت اثر الکل بر بدن ارتباط مستقیمی با میزان مصرف آن دارد.

مصرف الکل عامل بیش از 200 بیماری، صدمات و سایر شرایط بهداشتی است. نوشیدن الکل با خطر ابتلا به مشکلات سلامتی مانند اختلالات روانی و رفتاری، از جمله وابستگی به الکل، و بیماری‌های غیرواگیر عمده مانند سیروز کبدی، برخی سرطان‌ها و بیماری‌های قلبی عروقی مرتبط است.

یک رابطه علّی بین نوشیدن مضر و بروز یا پیامدهای بیماری‌های عفونی مانند سل و HIV/AIDS وجود دارد.

مصرف الکل توسط مادر باردار ممکن است باعث سندرم الکل جنینی (FAS) و عوارض زایمان زودرس شود.

نوشیدن در حد اعتدال:

بر اساس «دستورالعمل‌های غذایی برای آمریکایی‌ها  در 2020-2025»، وزارت بهداشت و خدمات انسانی و وزارت کشاورزی ایالات متحده، بزرگسالان در سن قانونی نوشیدن می‌توانند الکل مصرف نکنند یا مصرف الکل را به 2 نوشیدنی یا کمتر در روز برای مردان و یک نوشیدنی یا کمتر در روز برای زنان، محدود کنند. نوشیدن کمتر برای سلامتی بهتر است.

زیاده روی در نوشیدن:

نوشیدن بیش از حد الکل به عنوان الگویی از نوشیدن الکل تعریف می شود که غلظت الکل خون (BAC) به 0.08 درصد – یا 0.08 گرم الکل در دسی لیتر – یا بالاتر می رسد. برای یک بزرگسال معمولی، این الگو مربوط به مصرف 5 نوشیدنی یا بیشتر (مرد) یا 4 نوشیدنی یا بیشتر (زن) در حدود 2 ساعت است (در حداقل 1 روز در ماه گذشته)

مصرف زیاد الکل:

نوشیدن سنگین به شرح زیر تعریف می شود:

برای مردان، مصرف بیش از 4 نوشیدنی در هر روز یا بیش از 14 نوشیدنی در هفته و برای زنان، مصرف بیش از 3 نوشیدنی در هر روز یا بیش از 7 نوشیدنی در هفته می باشد.

مصرف سنگین الکل به عنوان نوشیدن زیاد الکل در 5 روز یا بیشتر در ماه گذشته تعریف می شود.

آیا مصرف آبجو یا شراب بی خطر تر از سایر انواع مشروبات (لیکور) است؟

نه. یک آبجو 12 انسی تقریباً به اندازه یک لیوان شراب 5 انسی یا 1.5 اونس لیکور، الکل دارد. میزان الکل مصرفی است که بیشتر روی فرد تأثیر می گذارد، نه نوع نوشیدنی الکلی.

آیا نوشیدن الکل باعث سرطان می شود؟

شواهد علمی قوی وجود دارد که نوشیدن الکل خطر ابتلا به سرطان از جمله سرطان های دهان و گلو، کبد، سینه (در زنان) و روده بزرگ و راست روده را افزایش می دهد و برای برخی از انواع سرطان، این خطر حتی در سطوح پایین مصرف الکل نیز افزایش می یابد ( مصرف الکل کمتر از 1 نوشیدنی در روز). شواهد نشان می‌دهد که هر چه فرد الکل بیشتری بنوشد، خطر ابتلا به سرطان مرتبط با الکل در او بیشتر می‌شود. این خطر بر اساس عوامل بسیاری مانند مقدار الکل مصرفی و نوع سرطان متفاوت است. “دستورالعمل‌های غذایی برای آیکون خارجی آمریکایی” توصیه می‌کند که بزرگسالانی که نوشیدنی را انتخاب می‌کنند در حد اعتدال این کار را انجام دهند – ۱ نوشیدنی یا کمتر در روز برای زنان یا ۲ نوشیدنی یا کمتر در روز برای مردان. با این حال، شواهد در حال ظهور نشان می دهد که حتی نوشیدن الکل در محدوده های توصیه شده ممکن است خطر کلی مرگ را به دلایل مختلف، مانند چندین نوع سرطان و برخی از انواع بیماری های قلبی عروقی، افزایش دهد.

حقایق کلیدی

  • استفاده مضر از الکل عاملی بیش از 200 بیماری و آسیب است.
  • در سراسر جهان، سالانه 3 میلیون مرگ ناشی از مصرف مضر الکل وجود دارد. این نشان دهنده 5.3 درصد از کل مرگ و میرها است.
  • به طور کلی، 5.1٪ از بار جهانی بیماری و آسیب، ناشی از مصرف الکل است، (همانطور که در معیار سال های زندگی تعدیل شده با ناتوانی (DALYs) اندازه گیری می شود).
  • فراتر از پیامدهای سلامتی، استفاده مضر الکل خسارات اجتماعی و اقتصادی قابل توجهی برای افراد و جامعه به همراه دارد.
  • مصرف الکل باعث مرگ و ناتوانی نسبتاً زودرس می شود. در افراد 20 تا 39 ساله، تقریباً 13.5 درصد از کل مرگ و میرها مربوط به الکل است.
  • بین مصرف مضر الکل و طیفی از اختلالات روانی و رفتاری، سایر شرایط و آسیب های غیرواگیر رابطه علی وجود دارد.