آیا شما درباره چاقی و روش های درمان آن به خصوص جراحی اسلیو معده (Sleeve gastrectomy) چیزی شنیده اید؟ حتما در اطرافتان زنان و مردانی را دیده اید که درگیر چاقی مفرط هستند. کسانی که اضافه وزن دارند و بعضا از بیماری های سختی که نتیجه همان اضافه وزنشان است، رنج می برند. هر روز که جلوی آینده می ایستند از دیدن ظاهر خود احساس خوبی ندارند و اعتماد به نفسشان پایین است.

علم روز دنیا راه های جدیدتر و آسان تری برای درمان چاقی مفرط ارائه داده است. جراحی های معده که سال ها است در کشورهای دنیا انجام می شوند، از بهترین روش های کاهش وزن و لاغری است. اما از بین همه روش های موجود در این زمینه کدام را می توان انتخاب کرد؟

در این مقاله تلاش می کنیم شما را با یکی از جدید ترین روش های درمان لاغری، یعنی جراحی اسلیو معده آشنا کنیم. اکنون جراحان زیادی که در حوزه لاغری دست به تیغ جراحی می برند، از اسلیو معده به عنوان یکی از امن ترین روش های جراحی لاغری یاد می کنند. برای درک بهتر موضوع در ابتدا توضیح مختصری درباره جراحی های معده ارائه می دهیم و سپس به طور کامل و مفصل به بحث جراحی اسلیو معده خواهیم پرداخت. اگر به دنبال راه مناسبی برای از بین بردن وزن اضافه تان هستید و سوال های زیادی درباره این موضوع در ذهن تان است، تا پایان همراه ما باشید. همچنین برای راحتی کار شما عزیزان عنوان این مقاله به ترتیب در زیر لیست شده اند و شما می توانید با کلیک بر روی هریک از آن ها مستقیم به مطلب مربوطه رفته و قسمت مورد نظر را مطالعه نمایید.


عمل اسلیو معده روش سریع برای درمان چاقی

در جهان امروز بسیاری از انسان ها برای فرار از معضل چاقی دست به رژیم های سخت و طاقت فرسا می زنند. در اکثر موارد هم به نتیجه مطلوبی دست پیدا نمی کنند و فقط وقت، هزینه و انرژی خود را از دست می دهند. برای حل چاقی مفرط جراحی معده مهم ترین راهی است که علم پزشکی در این حوزه به آن دست یافته است.

جراحی معده شامل سه روش اصلی است. اسلیو معده، بای پس معده، گاستریک بند یا حلقه معده. در همه این روش ها از طریق محدود کردن فضای معده و در ورود کمتر مواد غذایی به داخل معده کاهش وزن صورت می گیرد. هر کدام از این روش ها مزایا و معایبی دارند که باید هنگام انتخاب آنها را در نظر گرفت.

چه کسانی بهترین کاندید عمل اسلیو معده هستند؟

به طور کلی افرادی که دارای چاقی بیش از حد هستند عمل اسلیو را می توانند انجام دهند. ویژگی های لازم برای انجام این عمل در زیر به اختصار آورده شده است.

  • کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند باید سن شان بالاتر از ۸ سال باشد
  • BMI یا شاخص توده بدنی آنها بالاتر از ۳۰ باشد
  • به مدت ۵ سال دارای چاقی مفرط باشند
  • به الکل و مواد مخدر اعتیاد نداشته باشند
  • در دیگر روش های کاهش وزن مانند ورزش و رژیم موفق نبوده باشند

آمادگی و تعهد لازم برای تغییر سبک زندگی خود را دارا باشند

عمل اسلیو معده چه تفاوتی با دیگر روش ها دارد؟

همانطور که گفته شد از میان جراحی های متداول در حوزه لاغری، عمل اسلیو معده جدیدترین آنهاست. برای بیان تفاوت این جراحی با دیگر روش ها اول باید دانست که مکانیزم این عمل چگونه است. عمل اسلیو معده یک روش جراحی به وسیله لاپاراسکوپی است که از طریق محدود کردن تجمع مواد غذایی در معده، موجب کاهش وزن می شود. در این عمل جراح به کمک تکنیکی به نام لاپاراسکوپی بخش بزرگی از معده یعنی چیزی در حدود ۷۵ تا ۸۰ درصد از آن را جدا می کند. بخش بزرگ جدا شده از معده همان جایی است که هورمون گرلین (Ghrelin) در آن ترشح می شود. این هورمون عامل ایجاد اشتها است و هورمون گرسنگی نیز نامیده می شود. قسمت جدا شده معده از بدن خارج می گردد و بخش کوچکتر باقی مانده در بدن مسئولیت هضم مواد غذایی ورودی را خواهد داشت.

بیمار بعد از این جراحی به دلیل کوچک شدن فضای معده و حذف هورمون گرلین، به طور طبیعی اشتهای کمتری به غذا خواهد داشت. همچنین فضای کوچک معده جایی برای ورود زیاد مواد غذایی ندارد، بنابراین بدن روز به روز وزن اضافی خود را از دست داده و پیش به سوری لاغری می رود. عمل اسلیو معده طی یک تا دو ساعت انجام می شود و به خاطر تکنیک جدیدش که روش لاپاراسکوپی است، اسکار کمتری روی شکم ایجاد می شود.

عمل اسلیو معده به دو نوع تقسیم بندی می شود. اسلیو گشاد که برای افراد دارای BMI بین ۳۰ تا ۳۵ هستند. در این روش حجم معده به میزان ۶۰ درصد کاهش می یابد. اسلیو تنگ نوع دیگری است که مناسب برای افراد دارای BMI بین ۳۵ تا ۴۵ است. در اسلیو تنگ حجم معده تا ۸۰ درصد کم می شود.

مزایای عمل اسلیو معده

یکی از مزایای عمل اسلیو معده این است که کاهش وزن خیلی سریع اتفاق می افتد. در ماه سوم بعد از عمل حدود ۳۳ درصد از وزن اضافی از دست می رود، با گذشت شش ماه نیمی از وزن اضافی کم شده و بعد از دوازده ماه ۷۰ درصد از اضافه وزن از بین می رود. یکی دیگر از مزایای اسلیو معده عدم گرفتگی روده است. چسبندگی روده هم در این جراحی اتفاق نمی افتد و عملکرد دستگاه گوارش دچار اختلال نمی شود. مدت زمان بیهوشی و همینطور بستری بیمار کم است و میزان موفقیت در این عمل بالا است.

مراقبت های قبل و بعد از عمل اسلیو معده به چه صورت است؟

برای موفقیت هر چه بیشتر این عمل باید قبل از جراحی آمادگی ذهنی لازم را در خود ایجاد کنید. حتما قبل از تصمیم نهایی تحقیقات زیادی پیرامون این کار انجام دهید. سعی کنید با آگاهی کامل قدم در راه جراحی لاغری بردارید. بخش مهمی از کاری که باید انجام دهید مربوط به بعد از عمل می شود. برای مثال این را بدانید که اگر تا به حالا به خاطر چاقی و سختی تحرک، ورزش نمی کردید، بعد از جراحی باید ورزش را در برنامه روزانه خود جای دهید. پس قبل از شروع هر اقدامی آمادگی خود را برای این کار بالا ببرید.

مرحله بعد انتخاب یک پزشک خوب و ماهر است. در ادامه درباره ویژگی های بهترین جراح اسلیو معده بیشتر گفته خواهد شد. در این باره به خوبی تحقیق کنید و جراحی را انتخاب کنید که به او اعتماد دارید. درباره بیمارستان و همینطور هزینه های جراحی پرس و جو کرده و از شرکت بیمه ای خود درباره پوشش دهی بیمه سوال کنید. به طور کلی تمام اطلاعاتی که برای این جراحی نیاز است را جمع آوری کرده و با دقت بررسی کنید.

وقتی تصمیم بر انجام عمل اسلیو معده گرفتید، نزد یک جراح متخصص مراجعه کرده و تمام خواسته هایتان را از این عمل بازگو کنید. جراح با شنیدن صحبت های تان و با بررسی و ارزیابی های دقیق شما را برای شروع کار بیشتر راهنمایی خواهد کرد. اولین اقدام پیش از عمل اسلیو معده انجام آزمایش های خون، نوار قلب، ادرار و غیره است. این آزمایش ها وضعیت و میزان کلی سلامت شما را مشخص خواهند کرد. سپس از دو هفته قبل از جراحی رژیم غذایی به شما داده می شود که باید طبق دستور آن را رعایت کنید. این رژیم غذایی شامل مصرف مایعات فراوان، سبزیجات و پروتئین، مصرف کمتر کربوهیدرات و عدم استفاده از شکر است. این رژیم غذایی دو هفته ای کمی به کاهش وزن شما هم کمک می کند.

دو روز قبل از عمل رژیم سخت تر خواهد شد. در این مدت باید فقط سوپ و مواد آبکی مصرف کنید. اگر داروی خاصی استعمال می کنید باید به پزشک اطلاع دهید. شاید تصمیم پزشک تان بر قطع آن دارو باشد. ۱۲ ساعت قبل از عمل هیچ گونه مواد غذایی یا نوشیدنی میل نشود. استعمال دخانیات نیز ممنوع است.

چند روز قبل از جراحی اسلیو معده به مدت ۲ تا ۳ هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. در روز جراحی باید سعی کنید از نظر روانی خود را آرام نگه دارید. هر عمل جراحی اضطراب های خود را دارد. اما هر چه در آرام کردن خود بیشتر تلاش کنید، عمل موفقیت آمیزتری خواهید داشت. برای آماده شدن جهت جراحی باید مواد آرایشی، لنز، ناخن مصنوعی و هر گونه چیز اضافی را از خود جدا کنید و همچنین موهای اضافی ناحیه شکم را شیو کنید. لباس مخصوص بیمارستان را تهیه کرده و آن را بپوشید. وقتی وارد اتاق عمل شدید توسط متخصص بیهوشی به خوابی عمیق خواهید رفت و پس از حدود یک ساعت بیدار شده و با معده ای بسیار کوچک تر از قبل به ادامه زندگی خواهید پرداخت.

پس از پایان عمل اسلیو معده در اتاق ریکاوری کم کم به هوش می آیید. بعد از هوشیاری کامل به بخش منتقل می شوید و مدت دو یا سه روز در بیمارستان بستری خواهید بود. در این چند روز به طور منظم تحت نظر پزشک قرار دارید و تمام تغییرات شما کنترل می شود.

بعد از ترخیص باید به مدت ۱ تا ۳ هفته در خانه استراحت کنید. در این مدت لازم است رژیم غذایی خود را به طور دقیق رعایت کنید. این رژیم شامل استفاده از اّب و مایعات غیر قندی در روزهای اول است. روند آهسته ای را از خوردن مواد آبکی و رقیق تا مواد غذایی جامد طی خواهید کرد. باید با صبر و حوصله این روزها را بگذرانید. البته به خاطر اینکه طی اسلیو معده حجم زیادی از معده شما برداشته شده است و همانطور که گفته شد هورمون گرلین دیگر در معده تان ترشح نمی شود، تا مدتی با خوردن مقدار بسیار کمی از مواد غذایی احساس سیری خواهید داشت. به این ترتیب خیلی زود شاهد کاهش وزن محسوسی خواهید بود. به غیر از رژیم غذایی باید به دستور پزشک مکمل هایی را برای تمام عمر مصرف کنید. این مکمل ها شامل مولتی ویتامین، کلسیم، اسید فولیک، آهن و ویتامین D است.

نکته دیگر اینکه بعد از جراحی اسلیو معده میزان تحرک شما باید به گونه ای باشد که به محل جراحی شده آسیبی وارد نشود. باید از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید. در این مدت به خاطر زخم های ناشی از لاپاراسکوپی و جراحی کمی درد خواهید داشت که با مسکن قابل رفع هستند.

آیا عمل اسلیو معده مانع از بارداری خواهد شد؟

جراحی معده در خانم ها به روش اسلیو مانع از بارداری آنها نخواهد شد و آنها می توانند بعد از مدت زمان مناسب و بهبودی کامل برای بارداری اقدام نمایند. تنها کافیست تحت نظر پزشک و در زمان مناسب این اقدام انجام گیرد تا فرایند بارداری سالم و موفق پیش رود. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نشان می دهد بارداری خانم ها در زمان چاقی و اضافه وزن به مراتب خطرات بیشتری در مقایسه با بعد از جراحی اسلیو معده دارد. زنان دارای چاقی مفرط به دلیل مشکلات هورمونی ناشی از چاقی، در بارداری دچار مشکلات فراوانی خواهند شد. کاهش وزن به تنظیم ترشح هورمون ها کمک کرده، تخمک گذاری فرد به حالت طبیعی بر می گردد و در نتیجه بارداری آسان تر صورت می گیرد.

سوالی که شاید برای شما پیش بیاید این است که چند ماه بعد از عمل جراحی اسلیو معده می توان باردار شد؟ بعد از جراحی به دلیل نگرانی های ناشی از عمل، کم شدن اشتها و تغییراتی که در عادات تغذیه ای به وجود می آید تا مدتی بارداری ممنوع است. این اتفاقات تاثیر مستقیم بر روی جنین خواهند داشت. بنابراین باید مدت زمان مشخصی از عمل اسلیو معده گذشته باشد. این مدت زمان چیزی در حدود ۱۲ ماه است. اگر زودتر از این زمان برای بارداری اقدام شود، احتمال ایجاد سوءتغذیه برای مادر و جنین وجود خواهد داشت. بدن یک خانم باید وزن و شرایط مناسب برای رشد جنین را داشته باشد. ۱۲ ماه پس از جراحی این شرایط برای مادر ایجاد می شود.

در دوران بارداری رژیم جدیدی برای مادر باید نظر گرفته شود. این رژیم جدید باید به گونه ای باشد که هم مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده را پوشش دهد و هم مواد غذایی مورد نیاز جنین را تامین کند. به پزشک زنان و زایمان و یا ماما حتما باید درباره جراحی اسلیو معده که انجام شده اطلاع داده شود. فرد پس از جراحی اسلیو معده باید مطابق با دستور پزشک مکمل های غذایی و مواد معدنی مورد نیاز مادر و جنین را مصرف کند. همچنین انجام آزمایش های مورد نیاز آن هم به طور مداوم بسیار مهم و ضروری است.

اگر چه شیردهی به نوزاد بعد از جراحی اسلیو معده مانعی ندارد اما به دلیل آنکه باید تا مدت ها دارو مصرف شود، ممکن است برای نوزاد کمی خطر آفرین باشد. پس بهتر از در این مدت از جایگزین های شیر مادر نظیر خشک استفاده شود.

هزینه عمل اسلیو معده چقدر است؟

برای عمل اسلیو معده مشابه بیشتر عمل های رایج در حوزه لاغری قیمت مشخصی را نمی توان ارایه کرد. برای تخمین حدودی هزینه ها باید با بیمارستان و شرکت بیمه ای که تحت پوشش او هستید صحبت کنید. هزینه های ویزیت و مشاوره، مخارج جراح و بیمارستان، متخصصان بیهوشی و دستیاران جراح، متخصص تغذیه، ویزیت های بعد از عمل و غیره همگی مخارجی را برای شما ایجاد می کنند. می توان گفت برای عمل اسلیو معده چیزی در حدود 80 میلیون تومان نیاز است که این مقدار می تواند هر ساله متناسب با نرخ تورم افزایش یابد. البته مخارج بلند مدت مانند ثبت نام در باشگاه ورزشی و خرید مکمل های دارویی را هم به لیست مخارجتان اضافه کنید. اما این را بدانید که هزینه های چاقی در طولانی مدت شاید به مراتب بیشتر از پولی باشد که برای عمل اسلیو معده یا سایر عمل های جراحی هزینه می کنید.

خصوصیات بهترین جراح اسلیو معده

برای انجام این عمل جراحی باید با دقت و وسواس زیادی بهترین جراح اسلیو معده را پیدا کنید. جراحی که در این نوع عمل متبحر بوده و با تغییرات، مقالات علمی و روش های جدیدی که در دنیا ابداع می شوند آشنا باشد. بهترین جراح اسلیو معده باید تمام مراحل جراحی را به طور کامل برای شما شرح دهد و به تمام سوالاتتان با دقت و صبورانه پاسخ دهد. همواره اصول اخلاقی را در کار خود حفظ کند. وظیفه شناس باشد و برای وقت شما ارزش قائل شود. همانطور که گفته شد عمل اسلیو معده به روش لاپاراسکوپی انجام می شود. بنابراین جراح خوب کسی است که به طور کامل با جراحی لاپاراسکوپی و تمام جزئیاتش آشنایی داشته باشد
.

نتیجه گیری

با جراحی اسلیو معده و کاهش وزنی که پیدا می کنید زندگی جدیدی خواهید داشت. دیگر لباس های قبلی اندازه تان نیست و باید خرید لباس های جدید را کم کم آغاز کنید. ورزش را فراموش نکنید و طوری زندگی کنید که اضافه وزن دوباره به سراغتان نیاید. با کاهش وزن اعتماد به نفستان بالاتر خواهد رفت. دید جدیدی نسبت به زندگی پیدا خواهید کرد. می بینید که دیگر به خاطر چاقی مورد تبعیض و سرزنش قرار نمی گیرید. به خاطر کاهش وزن می توانید همراهی بیشتری با خانواده و دوستان تان داشته باشید. این کار علاقه دو طرفه بیشتری بین تان ایجاد خواهد کرد. و به طور کلی و از همه مهمتر خودتان را بیشتر دوست خواهید داشت.

به لحاظ جسمی هم اگر بیماری هایی نظیر دیابت، مشکلات قلبی عروقی، ریه و فشار و چربی خون دارید، بهبود چشمگیری خواهید یافت. همه اینها را مدیون جراحی اسلیو معده هستید که یک ابزار مطمئن برای زیباتر شدن زندگی شماست.