جراحی چاقی

مزایای جراحی کاهش وزن

  • چرا جراحی؟
  • جراحی کاهش وزن چگونه عمل می کند؟
  • کاهش وزن طولانی مدت
  • زندگی طولانی تر بعد از جراحی کاهش وزن

چاقی یک بیماری شایع در ایالات متحده و جهان است. هنگامی که فرد دارای چاقی شدید است ، مانند بسیاری از مشکلات پزشکی دیگر مانند بیماری قلبی و کلیه ، جراحی می تواند موثرترین درمان باشد.

بسیاری از بیماران مبتلا به چاقی سعی کرده اند این مشکل را به تنهایی و با رژیم غذایی و ورزش درمان کنند. بسیاری از آنها موفقیت هایی کسب کرده اند ، و دوباره وزن آنها به حالت قبل بازگشت. بیشتر اوقات ، بیماران تنها با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی موفقیت چندانی ندارند. این نتیجه عدم اراده یا رژیم غلط نیست.

وقتی شاخص توده بدنی (BMI) بیمار بیشتر از 35 باشد ، شانس دستیابی به وزن طبیعی بدن برای مدت زمان طولانی کمتر از 1 است. به همین دلیل جراحی برای بیماران مبتلا به چاقی شدید یک گزینه مناسب است. متأسفانه ، بسیاری از بیمارانی که می توانند از جراحی سود ببرند نمی دانند که آیا جراحی برای آنها مناسب است یا خیر. تنها حدود 1٪ از افرادی که واجد شرایط هستند در هر سال تحت عمل جراحی قرار می گیرند. چه کسی کاندید جراحی لاغری است؟

جراحی کاهش وزن نه تنها بیماری چاقی را درمان می کند ، بلکه شرایط دیگری مانند دیابت ، بیماری قلبی ، فشار خون بالا ، آرتریت و رفلاکس اسید را نیز درمان می کند. علاوه بر این ، جراحی تا حد زیادی خطر مرگ ناشی از سرطان ، دیابت ، بیماری های قلبی و سایر بیماری ها را کاهش می دهد.

جراحی کاهش وزن چگونه عمل می کند؟

جراحی کاهش وزن ، که به آن جراحی چاقی نیز می گویند ، مانند بای پس معده ، گاسترکتومی اسلیو و تعویض دئودنوم با تغییر آناتومی (یا موقعیت) معده و روده های کوچک کار می کند. این باعث تغییر در اشتها ، سیری (احساس سیری) و متابولیسم (نحوه کالری سوزی بدن) می شود. بسیاری از سیگنال های هورمونی که باعث افزایش وزن یا عدم توانایی در کاهش وزن می شوند تحت تأثیر این روش ها قرار می گیرند و کاهش وزن آسان تر می شود. اما این هنوز به رژیم غذایی سالم و یک برنامه ورزشی خوب نیاز دارد. این روشها ابزاری برای درمان بیماری مزمن هستند و نمی توانند به تنهایی کار کنند.

کاهش وزن طولانی مدت

 حدود 90 درصد از بیماران بعد از جراحی چاقی 50 درصد از وزن اضافی بدن خود را از دست می دهند و این وزن اضافی را برای مدت طولانی از بین می برند. هنگامی که بیماران بعد از جراحی شروع به کاهش وزن می کنند ، همچنین احساس انرژی ، درد کمتر و اشتیاق بیشتری برای انجام کارهایی می کنند که سالهاست انجام نداده اند. کاهش چشمگیر و سریع وزن بعد از جراحی می تواند منجر به تغییر هورمون ها و حتی کاهش بیشتر شود. رعایت یک روال ورزشی می تواند کاهش وزن و ثبات وزن بعد از عمل را بهبود بخشد.

زندگی طولانی تر بعد از جراحی کاهش وزن

 در مطالعات بزرگ علمی بر روی صدها هزار بیمار ، جراحی کاهش وزن نشان می دهد که خطر مرگ افراد از هر علت را بیش از 40 درصد کاهش می دهد. چند دهه پیش ، جراحی کاهش وزن پرخطر بود و آنچه به دست می آمد عمدتا زیبایی بود. این کاملا نادرست است. خطر مرگ بر اثر جراحی در سال اول پس از جراحی بسیار کم است ، تقریباً مانند عمل کیسه صفرا. جراحی برای کاهش وزن خطر مرگ ناشی از بسیاری از بیماریها از جمله بیماریهای قلبی (40 درصد کمتر) ، دیابت (92 درصد کمتر) و سرطان (60 درصد کمتر) را نیز به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. مقایسه خطرات جراحی با مزایای جراحی ، تصمیم گیری در مورد جراحی را بسیار آسان تر می کند.

مطالب مرتبط