دسته‌بندی نشده

7 نکته برای کاهش استرس بعد از جراحی چاقی

انجام عمل جراحی چاقی می تواند گام بزرگی در جهت کنترل وزن شما باشد، اما همچنان باید با چالش های متعددی در مسیر سفر خود کنار بیایید. به طور خاص، شما باید با استرس های مختلفی که ممکن است باعث خوردن ناسالم یا زیاده روی شود، مقابله کنید. به این ترتیب، یادگیری کاهش استرس یک کلید ارزشمند برای کاهش وزن است.

در اینجا، ما به هفت نکته برای کاهش استرس پس از جراحی چاقی خواهیم پرداخت.

1. برای کاهش استرس برنامه ریزی کنید

یک فضای زندگی پر هرج و مرج می تواند منبع استرس برای بسیاری از افراد باشد، همانطور که یک برنامه به هم ریخته می تواند منبع استرس باشد. با سازماندهی خانه، محل کار و برنامه خود، کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت، در نتیجه استرس را کاهش می دهید و در عین حال به شما کمک می کند تا احساس بهره وری بیشتری داشته باشید.

2. تنفس عمیق را تمرین کنید

در لحظاتی که احساس استرس می کنید، از تمرینات تنفس عمیق به عنوان مکانیسم مقابله استفاده کنید. فقط چند نفس آهسته و عمیق می تواند به شما کمک کند ذهن خود را پاک کنید و حس تسلط بر موقعیت خود را دوباره به دست آورید.

3. برای کاهش استرس بخندید

یک ابزار اصلی دفع – و ابزاری که در همه ما وجود دارد – خنده است. یک چیز خنده دار تماشا کنید، یک جوک بگویید یا با دوستی که به نظر می رسد همیشه چیز خنده داری برای گفتن دارد تماس بگیرید. راه‌های ساده‌ای را بیابید تا خنده را به بخشی مشترک از زندگی خود تبدیل کنید، و باید دریابید که استرس کمتر می‌شود.

4. سلامت مالی خود را مدیریت کنید

از میان منابع مختلف استرس در زندگی ما، مسائل مالی یکی از رایج ترین منابع است. اگر بعد از جراحی چاقی وضعیت مالی شما آشفته یا نامطمئن است، برای ایجاد بودجه و یافتن راه هایی برای انجام تعهدات خود زمان بگذارید. انجام این کار می تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری بر موقعیت خود داشته باشید و استرس را کاهش دهید.

5. برای کاهش استرس، کاری را انجام دهید که از آن لذت می برید

ساختن همه چیز در زندگی راهی آسان برای احساس گرفتگی است. برای چیزی که از آن لذت می برید، وقت بگذارید، حتی اگر به سادگی شستن ظروف، مرتب کردن خانه ، اتو کردن، آب دادن به گیاهان، قدم زدن در طبیعت، آواز خواندن در حمام  یا نوشتن هر چیزی در دفترچه یادداشت باشد. هر فعالیتی که باعث لبخند زدن شما شود، ارزش وقت گذاشتن را دارد.

6. برای کاهش استرس زیاد بخوابید

اغلب افرادی که به شدت استرس دارند نیز دچار کم خوابی می شوند. تنظیم ساعت خواب و مقید بودن به آن می تواند به شما در ایجاد یک برنامه خواب سالم کمک کند. اگر باز هم مشکل خواب دارید، قبل از خواب چند تمرین تنفسی را امتحان کنید.

7. با یک مشاور حرفه ای صحبت کنید

بسیاری از مردم هنگام مواجهه با اضطراب، افسردگی، روابط دشوار یا خاطرات آسیب های گذشته، از غذا به عنوان تسکین دهنده استرس یا منبع آرامش استفاده می کنند. یک مشاور می تواند به شما در پردازش احساسات حل نشده کمک کند و به شما کمک کند تا با رویدادهای استرس زا به روش های سالم تری کنار بیایید.من روزهای دوشنبه و چهارشنبه در کلینیک دکتر عزیزی حضور دارم و کاملا امیدوارم به شما کمک کنم بر اضطراب های خود غلبه کنید.

دکتر مجتبی کریمی، روانپزشک

مطالب مرتبط